The Riot Club / Taşkınlar Kulübü

An Education ile tanıdığım yönetmen ‘in izlediğim ikinci filmi The Riot Club / Taşkınlar Kulübü. Şimdi An Education ile filmi kıyaslamya giriştiğimde iki film arasında pek bir fark göremedim. Yönetmenin roman uyarlamaları yaptığını birliyoruz. The Riot Club ise bir tiyatro oyunu uyarlaması.

Hikaye yaşananlar ve anlatılanlar gereği An Education’a göre daha hareketli. Filmde karakterlerin eğlence dozuna endeksli gittiğimiz için film daha hızlı akıyor. Yönetmen her bir karakteri ekrana iyi yansıtmış Tabi bunda oyunculukların payıda büyük. Filmi izlerken sizde oyunculara bir şekilde nefret besliyorsunuz ama film hiç bir şekilde tam anlamıyla sizi sarmıyor.

Tabi filmin aksiyonu ve sürükleyiciliği bol dedik ama bir sinema filmi olarak değerlendirirsek bir çok izleyiciyi bu akış tatmin etmeyecektir. Sonuçta filmin festival filmi kategorisinde olduğunu unutmamak gerekli. Olan biteni çarpıcı bir şekilde yüzümüze vurmasa da gözler önüne seriyor. Filmi izledikten sonra ben aslın oyunun performansını merak ettim eminim ki daha iyi ve etkileyicidir.

Film Oxford Üniversitesi’nin zengin öğrencilerinin kurduğu The Riot Club’un hikayesini anlatıyor. Kulüpün geçmişi çok eskiye dayanır ve belli bir miktarda üyesi vardır. Üye alımı için de özel seçim yaparlar. Yeni dönem için de yeni öğrenciler alınır. Paranın verdiği güçle sınır tanımayan bu kulüp bir gün düzenledikleri yemekte birini fena halde döverler adam komaya girer. Bu durumdan kurtulmak içinse suçu içleirnden birinin üzerine atmak isterler. Tabi bu olay yaptıkları içerisinden sadece birisidir.

Özetlemek gerekirse The Riot Club / Taşkınlar Kulübü özellikle izlenmesi gereken filmler arasında yer almıyor. Ama yormasın öylece geçip gitsin diyorsanız izleyebilirsiniz. Filmin çok fazla akılda kalır etkileyici tarafı yoktu.

Yönetmen: Lone Scherfig

Senaryo: Laura Wade (oyun)

Oyuncular:

Thomas Arnold
Escott
Harry Lloyd
Lord Riot
Amber Anderson
Lady Anne
Max Irons
Miles Richards
Sam Claflin
Alistair Ryle

Linkler:

http://film.iksv.org/tr/film/2982

http://www.imdb.com/name/nm0771054/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: