The Salvation / İntikam

Filmi inceleme arayışım oldukça farklıydı. Festivalde iyi filmlerin biletleirnin tükenmesi olağan bir bir durum. Bende kim ne izlemezde yer bulunur diye düşünürken, ben de bu filmi gördüm. Aslında filmi değil de baş rol oyuncusu Eva Green‘i. Tabi Eva Green deyince akan sular durur. Filmi izlemek için karar aldım. Filme biraz daha dikkatle bakınca, filmin werstern filmi olduğunu, üstelikte Danimerka yapımı olduğunu gördüm. Danimarka ve western evet herkese garip gelebilir.

Nasıl olur ne olur diye düşünürken (anlık düşünceler tabi bunlar) filmi izleme zamanı geldi. Açılış çok fazla bilgisayar efekti kullanıldığını gösteriyordu. Genelde western kalıplarına bağlı kalarak filmin başında küçük bir açıklama yapılmıştı. Bu hikayeyi de özetliyordu.

Danimarkadan iki kardeş okyanuslar aşarak Amerikaya gelir. Kardeşler yedi sene boyunca burada kalırlar. Hikayede bununla ilgilidir. Bu cümleler sonunda da açıkçası beklentim pek yükselmedi. Anlaşılan Eva Green’i görmekle yetinecektik.

Bu tanıtımdan sonra Jon karısı ve çocuğunu Amerikaya varışlarında kardeşi ile birlikte onları karşılar. Kardeşi bir iş için kasabada kalır ve karısı ve çocuğunu alan Jon yola koyulmak için bir arabaya biner. Onlarla birlikte arabaya belalı içeriden yeni çıkmış iki tip biner. Uzun yolculuk boyunca Jon’un akrısına asılan iki suçlu bir süre sonra iyice sapıtarak kadına saldırır. Jon karşı çıakr ama onu arabadan dışarı atarlar. Jon peşlerinden gider. Sonunda bir yerde çocuğunun cesedini bulur. Daha ileride ise araba park etmiştir. Jon bu suçluları öldürür. Karısının ve çocuğunun cesedini alarak eve gider.

Bu sırada Jon’un öldürdüğü kişiler kasabanın haracını kesen Delarue’in kardeşidir. Delarue ise akrdeşini kimin öldürdüğünün bulunması için kasabalıya baskı yapar yok yere insanları öldürür. Madelaine ise Delarue’in kardeşinin karısıdır ve dilsizdir. Kasabadan ayrılıp her şeyini başkana satan Jon başkan tarafından ele verilir. Delarue, Jon2un kardeşini öldürür ve Jon’u yakalar. Jon ise oradan Madelaine yardımı ile kurtulur ve intikamını alır. Bu esnada kasabanın başkanının ve Delarue’in tüm kirli çamaşırlarını da ortaya döker.

Şiddeti ve aksiyonu bol bir film The Salvation / İntikam. Son dönem iyi western filmlerinden. Efektler sebebi ile de biraz b-movie tadı var filmde ama öyle çok fazla abartılı sahne yok. Ben beğendim. Tavsiye ederim.

Yönetmen: Kristian Levring

Senaryo: Anders Thomas Jensen, Kristian Levring

Oyunuclar:

Mads Mikkelsen
Jon
Eva Green
Madelaine
Jeffrey Dean Morgan
Delarue
Eric Cantona
Corsican
Mikael Persbrandt
Peter

Linkler:

http://film.iksv.org/tr/film/2976

http://www.imdb.com/title/tt2398231/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?