The Secret Life of Walter Mitty

2013 yapımı The Secret Life of Walter Mitty’nin yönetmen koltuğunda  var. Ben Stiller filmografisinin yönetmenlik aşamasına baktığımızda en iddialı filmi bu diyebilirim. Gerek hikaye gerek, kurgu gerekse bütçe olsun bu film diğerler çekmiş olduğu filmlerinden açık ara daha iyi.

Filmin ana hikayesi James Thurber‘a ait. Aynı kısa hikaye 1947 yılında  tarafından çekilmiş. O filmi izlemediğim için yorum yapıp bir kıyaslamada bulunamayacağım ama o filmin oyuncuları arasında da  ve  var. Biz gelelim şimdiki zamana.

Filmin fragmanını izlediğimde ilk düşüncem iyi bir film izleyeceğimiz yönündeydi. Ancak filmi izlemeye başlayıp ilk dakikaları tüketmeye başladığımda aslında beklediğim gibi bir film çıkmayacağını anladım. Nitekim ilk dakikalardaki düşüncem beni yanıltmadı. Genel olrak baktığımda film ana fikrini aktarmakta biraz zorlanıyordu. Filmin en ilgi çekici merak uyandıran sahneleri ise zaten fragmanda olan sahnelerdi. Yani film fragmanın ötesinde bir şey vermedi.

Yinede film görsel olarak tatmin edici. Mekan seçimleri ve bu mekanların yerleştirme usulü ile değilde orijinal olarak kullanılması. Hikaye olarakta ilgi çekici oluğundan yada insan olarak özendiğimiz bir durum olduğundan bence film bir adım önde başlıyor. Film için çok iyi diyemem ama çokta kötüde değil. Eğlenceli vakit geçirtse de izlemek çok şart değil.

Walter Mitty bir derginin dia işleme bölümünde çalışan biridir. Dergiyi başka bir firma satın alınca dergi kapanmaya yüz tutar. Son sayıda çıkacaktır. Ancak derginin maceracı ve en iyi fotoğrafçısı Sean O’Connell derginin son sayısı için en iyi fotoğrafını gönderir. Ancak fotoğraf ortalıktan kaybolur. Derginin son sayısı için de bu fotoğrafı Walter’in bulması gerekmektedir. Walter, Sean’da fotoğrafın bir kopyası olduğunu düşünerek onu aramaya çıkar. Filmdeki diğer fotoğraflarını inceleyerek onun yerini tespit etmeye çalışır.

Walter bir ofis köşesinde hayalleri içinde yaşarken birden kendini maceranın ortasında bulur. Tabi bu sırada şirkette yeni işe başlayan hoşlandığı Cheryl Melhoff’la da yakınlaşma fırsatı bulur.

Özetlemek gerekirse çok başarılı olmasa da izlenilebilir bir film The Secret Life of Walter Mitty. Ancak sinemada izlenmesine gerek yok. Evde yüksek kalite ile izlendiğinde de gayet tatmin edici olacağını düşünüyorum. Birde hikayede gerçekle hayal arasında çok keskin geçişler vardı yer yer gerçekle hayal birbirine karışıyordu.

Yönetmen: Ben Stiller

Senaryo: Steve ConradJames Thurber

Oyuncular:

Walter Mitty
Cheryl Melhoff
Tim Naughton
Odessa Mitty
Gary Mannheim
Ted Hendricks

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0359950/

http://www.waltermitty.com/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: