The Sessions / Aşk Seansları

İzlenmesi oldukça rahat bir filmdi The Sessions. Çeviri Aşk Seansları olunca ilk başlarda karşıma değişik bir aşk filmi çıkacağını düşünmüştüm. Konusunu okuyunca pek fazla yanılmadığımı da gördüm. Ancak hikaye biraz farklı. Hikaye de engellilerin cinsel hayatına değinilmiş.

Film 6 yaşında çocuk felci geçiren gazeteci ve şair Mark O’brien‘ın “On Seeing a Sex Surrogate” adlı makalesinden esinlenerek beyaz perdeye uyarlanmış. Makalede Mark O’brien kendi deneyimlerinden alıntılarla yola çıkmış. Film etkileyici bir konuya sahip olmasına rağmen, çok etkileyici bir film değil. Daha çok düz bir şekilde fazla duygu ve ajitasyon katmadan çekilmiş. Filmde  Mark O’brien’ın gündelik hayatına misafir oluyormuşuz edası hakim.

Oyunculuklar başarılı. Filmdeki doğallığı izleyiciye hissettiriyor. Mark’ı canladıran  elini kolunu kıpırdatamasa da mimikleri ile bize gerekli duyguları vermeyi başarmış. Cheryl karakterini canlandıran  ise ilerleyen yaşına rağmen cüretkar bir biçimde davranmış film için. Yan karakterlerden biri olan  durumu idare edecek rahibi başarılı bir şekilde canlandırmış.

Mark sahip olduğu engeli sebebi ile cinsel olarak hiç bir şey yaşamamıştır. Yaşamayacağını da düşünmektedir. Durumu itibari ile de dinine biraz daha bağlıdır. Son dönemlerde cinselliği keşfetmeye başlar ve bu durumu kilisede gittiği peder ile konuşmaya başlar. Peder dinsel olarak bazı noktalar koyar ancak Mark’ın durumunda biri için de ne yapacağını bilemez. Ona bazı tavizler verir.

Mark dini açıdan da durumunu değerlendirince cinselliği yaşamak için paçaları sıvar. Genç güzel bakıcısına aşık olur ama o bu durumu öğrenince işi bırakır. Cinselliği keşfetme açısından arkadaşlarına danışır. Bir arkadaşından engelliler için bu konularda yardımcı olan seks terapistleri olduğunu öğrenir ve Cheryl adındaki seks terapisti ile görüşmeye başlar. Mark’ın Cheryl ile çalışmaya başlaması onun yeni ufuklar aralamasına sebep olur ve bu şekilde ilk cinsel deneyimini de yaşar.

Film engellilerin bu durumunu bize hatırlatıyor. Hatırlatmaktan öteye de geçmiyor. Her ne kadar Mark’ın durumu iç burksa da filmin eğlenceli izlenimi fazla efkarlanmanıza izin vermiyor. Filmde Mark ve Cheryl arasında bir aşkın izlenimlerinden bahsediliyor ama bu tam anlamıyla izleyiciye verilmemiş ve filmin açıkta kalan kısmıydı.

Film için çok iyi diyemeyeceğim. Çokta kötü değil. Bir çok ödül almış ancak bence ödüllerin asıl sebebi filmin konusu. Yani çok etkileyici bir film yok karşımızda. İzlense de olur gibisinden bir film.

Yönetmen: 

Senaryo:  (makale)

Oyuncular:

Mark
Cheryl
Peder Brendan
Vera
Amanda
Josh

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1866249/

http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/The-Sessions

http://www.thesessionsmovie.com/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: