The Smurfs / Şirinler

Çocukken en çok izlediğim çizgi dizilerden olan olan Şirinler’in sinema versiyonunun vizyona gireceğini öğrendiğim andan itibaren içimde tarifi imkansız bir duygu belirmişti. Ancak filmin tanıtımları o kadar önceden yapılmıştı ki, artık beklemekten ne yapacağımı şaşırdım ve filmin muallakta olan vizyona girme tarihini beklememeye başladım. Tabi hal böyle olunca unutuyorsunuzda. Bir diğer husus ise pek eğlenceli olan film fragmanında eski şirinlerden çok fazla şey bulamamam.

Evet, maviydiler, ak sakallı şirin babaları vardı, İçlerinden bir çoğunun huyları hareketleri, eskilere benziyordu ama bu şirinler onlar değillerdi. Sanki çok yapmacık gibi duruyorlardı gözümde ve para kazanmak ister bakışları vardı.

Nitekim filmi izlediğimde çokta yanılmadım. Bu Şirinler bizim şirinler değildi. Hikayesi kurgusuyla açık seçik kendini belli ediyordu. Keşke Şirinleri bizim dünyamıza getirmeselermişte, bizden birileri oralara gitseymiş. Yada be bileyim çizgi gizinin bir iki bölümünü birleştirselermiş ve bu şekilde bir sinema filmi çıkarsalarmış ortaya. En azından ekranda izlediğimiz daha samimi bir Şirinler olurmuş.

Filmin hikayesi oldukça sıradan bir hikaye. Bir başka boyuttan dünyamıza gelen şeyler furyasından. Ancak bu kez gelenler bizim Şirinler. Gargamelden kaçan Şirinler ayın geçidi açmasıyla birlikte, dünyaya gelirler. Burada ise Patrick Winslow adında bir adama musallat olurlar. Patrick Winslow ise büyük bir şirkette tutunmaya çabalayan kalbur üstü bir adamdır.

Tabi Şirinlerin gelmesi ile birlikte bütün hayatları alt üst olur. Patrick hem işini kurtarmaya çalışır hemde Şirinlere yardım etmekten kendini alı koyamaz. Buna tabi doğum yapacak karısının da etkisi büyüktür. İşin içine bir de Şirinlerin peşinden gelen Gargamel eklenince iş ortalık karışır haliyle.

Patrick Şirinleri kendi dünyalarına göndermeye çabalarken, sallantıda olan işini de kurtarır. Tabi bu yine Şirinlerin sayesinde olur. Kurtarır kurtarmasına ama Gargamel de onlara zor anlar yaşatır.

Filme genel anlamda baktığımızda renk veren Gargamel ve Azmandı. Müzikleri olsun kurgusu olsun film beni tatmin etmedi. Buna sebepte yazının başında da dile getirdiğim gibi bu Şirinlerde eski Şirinlerden bir şey bulamamam. Sanıyorum ki para Şirinleri bozmuş.

Ancak tüm bunlara rağmen eski Şirinlerden çok şey beklemeyerek izlendiğinde eğlenceli bir film olarak karşımıza çıkıyor The Smurfs. Bir hassa en çok sevdiğim sahnelerden biri de Gargamel’in dımandan geçiş sahneleriydi. Gerçi orada dumanın ne işi vardı o da ayrı bir konu ya. Tabi hikaye kurgu demişken, söylemeden bitirmeyeyim yazıyı. Evet film hayal ürünü bir kurgu ama kendi içinde çelişkilere sahip. Ancak boş zamanlarda izlenebilir bir film…

Yönetmen: Raja Gosnell

Senaryo:

Peyo karakterler
J. David Stem
David N. Weiss
Jay Scherick
David Ronn
J. David Stem hikaye
David N. Weiss hikaye

Oyuncular / Seslendirenler:

Hank Azaria Gargamel
Neil Patrick Harris Patrick Winslow
Jayma Mays Grace Winslow
Sofía Vergara Odile
Tim Gunn Henri
Madison McKinley Model

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0472181/

http://www.sonypictures.com/homevideo/thesmurfs/

http://www.smurf.com/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?