The Spectacular Now / Şu An Muhteşem

Amerikan gençlik filmlerinin bir değişik versiyonu da The Spectacular Now. Yönetmen koltuğunda  var. Yönetmenin diğer filmlerini izlememişim bu sebepten dolayı bir kıyaslamaya giremeyeceğim ama bu filme kanım ısındı diyebilirim.

Amerikalı ergenlerin gençlik sorunlarını anlatın onlarca film izledik. Aslında bu filmde hikaye olarak bize farklı bir şey vermiyor. Klişe diyebileceğimiz bir hikaye var karşımızda diyebilirim. Hatta film hakkında bir çok yorumda hikayenin klişe olduğu yönünde. Ancak bu filmi diğer gençlik filmlerinden ayıran şeyler de var. Çok iyi film diyemeyeceğim ama çok kötü bir film de değil The Spectacular Now.

Hikaye Sutter karakterinin etrafında dönüyor ve film Sutter in üniversite başvurusu yazması ile başlıyor. Annesi babası ayrılmış, babasının varlığından bi haber Sutter kız arkadaşı Cassidy ile okulda oldukça popülerdir. Sutter’in hayattan beklentisi sadece anı yaşamaktır. yakın arkadaşına kız ayarlamakta yardım ederken yanlış anlaşıma sonucu Cassidy onu terk eder. Sutter neyapıp ne etse de onu ikna edemez. Tabi filmde açıkça belirtmese de Cassidy’nın ilişkiyi bitirme nedenlerinden biri de Sutter’in gelecek planları yapmamasıdır.

Sutter ayrılığın ilk zamanlarında fazla içerek bir yerde sızar. Onu bulan aynı okuldaki zeki, sessiz sakin Aimee olur. Sutter sevgilisinden ayrılmanın boşluğuyla Aimee ile yakınlaşır. İkisi aslında iyi bir ikili olurlar. Aimee üniversiteyi kazanmıştır ama annesi izin vermemektedir. Aimee ve Sutter etkileşimde bulunarak birbirlerinin düşüncelerinin değişmesine sebep olurlar.

Genel olarak film tüm olumsuzluklar gözler önüne sermesiyle birlikte oldukça olumlu şeyler anlatıyor. Film boyunca Sutter’in Aimee’yi bastan çıkarıp kendisine benzeteceğini düşünüyoruz filmde böyle bir şey yok. Film olumsuzluklar üzerine inşa edilmiş olumlu bir film. Bu da aslında filmi izlerken benim rahatsız olduğum şeylerden biriydi. Bir olumsuzluk olması gerekliydi. Aslında bu olumsuzlukta bir sahnede filmde veriliyor ama hemen ardından film yine bir merak edasıyla olumluluğa yöneliyor. Aimee, Sutter sayesinde kaza geçiriyor ama sonrası hiç bir şey olmamış gibi. Bulutların üzerinde gezen edasıyla film biraz inandırıcılığını yitiriyor bu sebepten dolayı.

Babasını hiç tanımayan Sutter’la girilen bir de baba arayışı var. bu yüzleşme belkide Sutter’in kendisi ile yüzleşmesini sağlıyor ama film boyunca olumsuzluğunu gördüğümüz Sutter annesi ile diyaloglarında bir meleğe dönüşüyor. Burada son günlerini bildiğimiz karakterlerimizin geçmişlerini de sorgulamaya başlıyoruz bu hususta hikaye biraz soru işaretleri ile kafamızı kurcalıyor.

Filmin en güzel taraflarından biri de doğal oyunculuklarıydı. Bu kadar genç bir oyuncu kitlesiyle iyi bir iş çıkartılmış. Bilhassa Shailene Woodley’in performansı göz dolduruyordu. Filmin müzikleri de başarılı ve yerinde kullanılmıştı. Görsel açıdan filmin en etkili kısmı ise hakkını yememek lazım göl kenarındaki partiydi. Güzel görüntüler genel olarak tüm sahne boyunca vardı. Birde iki ana karakterin ilk öpüşmeleri buradaki kamera hareketleri iki karakterinde kafasının güzel olduğu hissini başarılı şekilde veriyordu. bunun haricinde teknik açıdan filmin bir ekstrası oluğunu söyleyemeyeceğim.

The Spectacular Now / Şu An Muhteşem benim sevdiğim ama daha da olabilecek bir filmmiş. Bu haliyle de keyifle izlenebilecek bir film. Bilhassa oyunculuklar için izlenebilir. Film Tim Tharp‘ın romanından uyarlama. Kitabı okumadım ama nedense başarılı bir uyarlama olduğunu düşünüyorum filmin. Bu tarz bir hikaye ekstra ne verebilir diye düşünerek.

Yönetmen: 

Senaryo:  Tim Tharp (roman)

Oyuncular:

Sutter
Aimee
Cassidy
Ricky
Marcus
Tommy
Sara

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1714206/

http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/the-spectacular-now

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?