The Tall Man

Filimi hiç bir fikrim olmadan izledim. Hiç bir fikir sahibi olmadığınızda film başta size bir korku gerilim filmi olacak izlenimi veriyor. Tam bu esnada filmin baş rol oyuncusu Jessica Biel‘in bu filme uyup uymadığını düşündüm. Sanki bu film için pek uygun değildi. Oyunculuk biraz ağırdı ve sanki Biel’in oyunculuğu burada biraz gözüme battı.

Filmin korku gerilim dozu sizi o yöne doğru çekerken, aslında olan bitene anlam veremiyorsunuz. Uzun siyah perdesülü bir adamdan ve çocukları kaçırmasından bahsediyor Bizde haliyle doğa üstü bir yaratıktan ya da bir katilden şüpheleniyoruz. Ancak olaylar bu şekilde gelişmiyor. Film burada sizi ters köşe yapmaya çalışırken konuya tam anlamıyla adapte demediği için bir izleyici olarak kitlenip kalıyor olana bitene pek anlam veremiyorsunuz.

Film oldukça karışık ilerliyor. Bu karmaşa kurgudaki açıklar biraz can sıkmıyor değil. Bir yerden sonra dönen hikayeyi aklınızda kurtarmaya çalışıyorsunuz. Filmin konusu ise oldukça ilginç ve biraz da ütopik. Konusu hakkında belki konuşulabilir ama kurgu ve anlatımı konusunda başarısız kalmış.

Hikaye değişik demiştik. Tabi biraz ses getirsin diye ele alınmış bir hikaye bu. Biraz daha konusuna değinmek gerekirse kaçırılan çocukların daha iyi ailelere verilmesi olayı sanki biraz kaçırılma olaylarına daha iyimser bakar durumda. Amerika’nın ücra köşesindeki, kasabasında ailelerinin -görüyoruz ki her biri kötü aile bunların- ellerinden alınıp daha iyi hayat geçirebilecekleri ailelere sunulması bir nevi biz bu işi iyilik için yapıyoruz demek. Tabi dediğim gibi konu hakkında uzunca tartışılır.

Ben filmi görsel olarakta beğendiğimi söyleyemeyeceğim.Oldukça sıradan ve etkisizdi. Filmin yönetmeni aynı zamanda senaristi ise Martyrs‘dan tanıdığımız Pascal Laugier. Pascal Laugier, Martyrs’da yapmak istediğini burada da yapmak istemiş, ancak bu film Martyrs kadar çekici ve tutarlı değil. The Tall Man bir Martyrs olamamış yani.

Özetlemek gerekirse aslında ortalama bir film The Tall Man. Senaryodaki açıklar, iyi olmayan oyunculuklar, basit kurgusuyla vasatın üstünde bir film. Öncelikle korkutmuyor. Belki vurur etkilerim düşüncesinde ama kurgudaki noksanlar bu etkiyi izleyici üstüne geçiremiyor. İzlense de olur izlenmese de olur bir film The Tall Man.

Senaryo – Yönetmen: Pascal Laugier

Oyuncular:

Jessica Biel
Julia Denning
Jodelle Ferland
Jenny
Stephen McHattie
Lieutenant Dodd
William B. Davis
Sheriff Chestnut
Samantha Ferris
Tracy
Colleen Wheeler
Johnson

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1658837/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: