The Ultimate Gift

Jim Stovall‘ın aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Michael O. Sajbel var. Aslında kendisini doksanların filmlerinden özel efektçi olarak tanıyoruz. Hikayeye baktığımızda, aslında bildiğimizin haricinde bir şey karşımıza çıkmıyor. BU konuyu içeren onlarca filmi izlediğimi söyleyebilirim. Bu filmi ise izlenebilir kılan, kurgusu ve doğal oyunculukları.

Film beklenenin dışında bir gidişat sergilemiyor. Bu bağlamda oldukça düz bir hikayeye sahip. Arada sırada da olsa, kurgular arası geçişte sıkıntılar yaşadım Film dramatik açıdan yoğun olmasına rağmen sahne aralarındaki geçişler, beni biraz sıktı gibi. Hikayenin sonunu tahmin ederken, bir türlü gelmeyen sahneler, bu sıkıntıya en büyük sebepti.

Red Stevens, kendi çabaları ile büyük başarılar elde etmiş büyük bir şirket kurmuş ve zengin olmuştur. Bu zenginlikten ailesi de nasibini almıştır. Ölümüne yakın vasiyetini içeren bir video bırakmıştır. Red ailesine her şeyi vermiş ancak onlara bir anlamda kötülükte yapmıştır. Hayata karşı göğüs germelerini engellemiştir. Bu hatasını da ölümüne yakın anlamıştır. Vasiyet videosunda herkese şartlı olarak bir şeyler bırakır. Ancak en büyük mirasını torununa bakmaya karar verir. Onun içinde de kendisine  bulunan cevheri görmüştür.

Ancak Jason’un bütün bu paraya ulaşabilmesi için bazı testlerden de geçmesi gerekmektedir. Tabi bu testler sırasında lösemili küçük bir kız ve annesi ile tanışır. Aslında Jason’un hayatını değiştiren kişilerle tanışmış olmasıdır. Jason bu şekilde bir insanın hayatında olması gereken bir çok olguyu, duyguyu öğrenir ve tadar.

Filmde Jason’un bu sınav süreci, oldukça hızlı ve basite indirgenmiş olarak karşımıza çıkıyor. Sahneler arası geçişlerde atlamalar oluyor. Bu kısımları bağlayan ise müzikler. Filmin müzikleri oldukça başarılı. Başarılı bir soundtrack’a sahip film. Film dram filmi olmasına rağmen fazla ajitasyon yapmamış. Yani her şey yerli yerinde. Başarılı oyunculuklar filmi izlenebilir kılıyor.

Görsellik ve kamera açıları oldukça sıradan. Filmin sanat ve görüntü yönetmenleri pek fazla iş yapmamışlar. Hikayenin doğallığı, daha doğrusu anlatımın doğallığı, filmi başarılı kılıyor. Özetlemek gerekirse izlenebilir başarılı bir film The Ultimate Gift. Bu arada filmdeki en iyi oyunculuk, Abigail Breslin‘e ait.

Yönetmen: Michael O. Sajbel

Senaryo: Cheryl McKayJim Stovall (kitap)

Oyuncular:

James Garner
Howard ‘Red’ Stevens
Bill Cobbs
Mr. Theophilus Hamilton
Lee Meriwether
Miss Hastings
George Lee
Pastor (as George Lee Masters)
Brett Rice
Bill Stevens
D. David Morin
Jack Stevens
Abigail Breslin
Emily Rose

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0482629/

http://www.theultimategift.com/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: