The Uninvited

En iyi Kore filmleri arasında yer alan 2003 yapımı Janghwa, Hongryeon’un 2009 yapımı Amerikan uyarlaması The Uninvited. Filmin baş rolünde Emily Browning var. Zaten filmi izlemek içinde en büyük etken kendisi. Genel olarak bakıldığında oldukça basit yeniden çevrim olmuş. Asıl konu amerikan Holywood usulü süslenerek izleyiciye durum yedirilmeye çalışılmış.

Film ilk başlarda ne olduğu anlaşılmayan bir şekilde seyrediyor. Ancak filmin girişini bitirdikten sonra bariz bir şekilde iki karakterden birinin olmadığını anlıyorsunuz. Zaten bu süreçte uyarlama olduğunu bilmeyenler filmin uyarlama olduğunu anlıyor. Ben hikayeyi anladıktan sonra filmin gizemini ve keyfini bir yana bakarak nasıl uyarlamışlar ona dikkat ettim.

Emily Browning fena bir oyunculuk çıkarmamış ancak yan karakterler göze batıyordu. Hikayede bulunan açıklar filmin nereye gideceğini belli ederken, yaşanan durağanlık, filmi izlerken izleyicinin sıkılmasına sebep oluyor. Beş dakika normal akış, üç dakika korku akışı şeklinde görüntü akışlarına sahipti film. Görsellik beni tatmin etmedi ve zaman zaman ekranda beliren mikrofonlar beni sıktı. Nasıl olur da montajda görülmez anlayamadım.

Film konu ve kurgu bakımından orijinal ile birebir. Ufak değişiklikler üzerinde biraz daha ayrıntılı durabilirlermiş. Ancak bu hali ile de film kendini izlettiriyor. Son dönem izlediklerimiz içerisinde en başarılı filmlerden biri diyebilirim. Sadece elinde daha iyi olma şansı varken geri tepmiş.

Konuyu özetlemek gerekirse, Steven iki kızı ve yeni sevgilisi ile birlikte yeni bir hayata başlamak için bir eve taşınmışlardır. Kızları yeni annelerine karşı olumsuz düşünce sergilemektedir. Anna da tedaviden yeni çıkmıştır. Birden evde garip şeyler olamaya başlar. Olan biteni araştırmaya başlarlar.

Özetlemek gerekirse, Janghwa, Hongryeon’u izledikten sonra tat vermeyecek, ama izlenmemiş ise amacına ulaşan bir film The Uninvited. Özellikle izlenecek bir film değil Janghwa, Hongryeon varken.

Yönetmen: Charles GuardThomas Guard

Senaryo: Craig RosenbergDoug MiroCarlo BernardJee-woon Kim

Oyuncular:

Emily Browning
Anna
Arielle Kebbel
Alex
David Strathairn
Steven
Elizabeth Banks
Rachel
Maya Massar
Anne
Kevin McNulty
Şerif Emery

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0815245/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?