The Virgin Suicides

The Virgin Suicides hakkında aslında çok bir şey yazmayacağım. Filmi uzun zaman önce izlemiştim o zamanın verdiği yaş durumu ile filmin verdiği psikolojiden çok müzikleri ile ilgilenmiştim. Tabi bir de beş güzel kızla. Geçen yıllar çok fazla fikrimi değiştirmese de geçen gün filmin müzikelerine denk gelince filmi bir kez daha izleyeyim dedim. Fena da yapmadım aslında. Yine müziklerle film mest etti beni. Ne yalan söyleyeyim müzikler filmin ötesinde.

Film Jeffrey Eugenides‘in aynı isimli romanından uyarlanmış. Romanı okumadım ama öyle bir kaç değerlendirme okuduktan sonra filmin romandan farklı gittiğini öğrendim. Tabi bu konu ile ilgili bir yorum yapmayacağım. The Virgin Suicides’da Sofia Coppola‘nın ilk uzun metrajlı denemesi. Aslında ilk film olarakta başarılı bir film. Tabi bir de Coppola soyadını taşımanın baskısı var.

Film aslında sabırla izlenmesi gereken bir film. Anlatım bakımından bir gurup erkek çocuğunun bakış açısını görüyoruz. Bu sebepten dolayı kızların psikolojilerine, tam anlam anlamıyla evde ne olup ne bittiğine yer verilmemiş. Bu da kızların tam anlamıyla anlamamıza olanak vemrmiyor. Filmin durağan yapısı ve ilerleyişi zaman zaman dikkat dağıtmaya debep oluyor. Ben sahne aralarında çok fazla kopukluk hissettim. Bu sahneleri bağlayan en büyük unsur yine müziklerdi.

Oyunculuklar çok iyiydi. Bu konuda pek bir şey söyelenemz. Anya karakterler çok fazla kapalıydı. Bu febepten dolayı hiç bir karekter ile empati yaplıamıyordu. Teknik açıdan film çok başarılı diyemeyeceğim. Çok etkileyen bir sahne, burda iyi bir gorsellik var diyebileceğim bir bölüm yoktu.

Film baskıcı bir aileyi resmetmiş. Baskıcı bir ailede yetişen kızların sonlarının ne olabilrceğini. Bu konuda film eleştirel olarak yaklaşıyordu ama sanki olan biten fazla abartılmıştı. Annenin yaptığı baskı çok fazla abartılmıştı. Bununla birlikte daha az baskıcı gibi görünen baba figürü, kadın karşısında çok fazla eziliyordu. Bu bana garip geldi.

Film baskıcı bir evde yaşayan beş kızı anlatıyor. tabi bu anlatım yıllar sonra oluyor ve biz de geçmişi izliyoruz. Bu beş kızda evden kurtulmak uğruna intihar ediyorlar. Onları hikayeleştiren de bu. Biz de olan biteni erkek gözündne görüyoruz. Bir yerde toplumun onlara acıması ve ellerinden bir şey gelmemesi de anlatılıyor.

Özetlemek gerekirse müzikler için izlenebilecek bir film. İzlemediyseniz izleyin derim. Ama illa da izlenmesi gereken yapıtlar arasında değil The Virgin Suicides.

Yönetmen: Sofia Coppola

Senaryo: Jeffrey Eugenides (roman), Sofia Coppola

Oyuncular:

James Woods
Ronald Lisbon
Kathleen Turner
Bayan Lisbon
Kirsten Dunst
Lux Lisbon
Danny DeVito
Dr. Horniker
A.J. Cook
Mary Lisbon
Hanna Hall
Cecilia Lisbon
Leslie Hayman
Therese Lisbon
Chelse Swain
Bonnie Lisbon

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0159097/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: