The Visit

M. Night Shyamalan filmlerine kuşku ile yaklaşan ben yine bir M. Night Shyamalan filmi izlerken buldum kendimi. Yine bir umuttur başladığım film ilk dakikaları itibari ile dikkatimi çekmedi desem yalan söylemiş olurum. Buna en büyük etki çocuk oyuncuların performansı elbette. Geri kalana baktığımızda fazla performansı yok. Gerçi bu IMBD’ye ne oldu bilmiyorum bu filmde 6,4 gibi bir puan almış.

Tabi bu puanı alma sebebi pekala çocuklar olabilir. Bir korku gerilim filminden çok bir çocuk filmine benziyor The Visit. Çocuklar için çekilmiş korku, gerilim desek sanırım daha yerinde olur. Bir yetişkin olarak film kesinlikle tatmin etmiyor.

Filmin korku komedi diye tanımlandığında ise komedi kısmından da sınıfta kalıyor. Korkudan sınıfta kaldığını söylemiştim zaten. Burada biraz gerilimi var filmin hakkını yemeyelim. Çocukların kamerasından olayları fena bir fikir olmamış. Kızın belgesel çekme çabası iyi sonuçlandığı için memnun oldum açıkçası.

Kısaca hikayeye bakalım. Becca ve Tyler adındaki iki kardeş daha önce görmedikleri anneanne ve dedelerinin evlerine giderler. Anneleri de bu arada bir iş gezisindedir. Annelerinin ailesi ile arası açık olduğu için onlarla pek konuşmamaktadırlar. Becca ve Tyler ilk başlarda dedeleri ve anneanneleri ile iyi anlaşırlar ancak günün gecesinde ikisinin de garip hareketlerine tanık olurlar. Bu sırada çocuklara akşam vakti odalarından çıkmamaları için tembih ederler. Ama iki kafadar  dedeleri ve anneannelerinin bu durumlarını da merak etmektedirler.

Günler çocuklar için korku ve merakla geçer. Son gün toparlanacakları sırada anneleri ile konuşmaları sırasında bu kişilerin kendi  dedeleri ve anneanneleri olmadıklarını öğrenirler. Küçük bir araştırmaya çıktıklarında ise gerçek  dedeleri ve anneannelerinin cesetlerini bulurlar. Ancak bu iki yaşlı da gerçekleri öğrendiklerini fark etmiş onların peşindedir.

Özetlemek gerekirse, kendini izleten ama hiç bir şey vermeyen bir film The Visit. Hiç bir bakımdan tatmin etmiyor. Hikayede açıklar mevcut. Tam bir sağlam temele oturmuyor. Başa baştada belirttiğim gibi iki küçük oyuncunun performansları çok iyi.

Senaryo – Yönetmen: M. Night Shyamalan

Oyuncular:

Olivia DeJonge
Becca
Ed Oxenbould
Tyler
Deanna Dunagan
Nana
Peter McRobbie
Pop Pop
Kathryn Hahn Anne

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3567288/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?