The Watch

Nasıl bir filmle karşı karşıya olduğumu ben de bilmiyorum. Film be iyi ne kötü. Kendini izlettiriyor ancak ne veriyor diye sorarsanız ben pek bir şey alamadım. Sanki bana MIB’in birazcık absürd komedisiymiş gibi geldi. Tabi komedi biraz Amerika ile sınırlandırılmış. Öyle ki esprilerin çoğu Amerikalıların anlayacağı dilden. Klasik olarak sistem eleştirisi de yapılmış. Ama bunlar kıyıda köşede kalıyor.

Filmin yönetmeni Akiva Schaffer adında bir şahıs. Kendisini ilk defa duyduğumu söylemeliyim. Yaptığı işlere baktığımızda televizyon sektörüne ait bir çok şey görebiliyoruz. Bu filmde de aslında yapılan iş klasik. Filmin hikayesi ise oldukça basit. Boşluklar konu geçişlerindeki kopukluk çok fazla. Neyin neden olduğuna dair hiç bir bilgi verilmiyor. Sadece durum komedisi olarak düşünülmüş ama durumlar pek belirtilmemiş.

Evan can sıkıntısından sürekli grup kuran bir adamdır. İlçede büyük bir süper marketin müdürlüğünü yapmaktadır. Bir sabah işe gelince güvenlik görevlisi çalışanının vahşi bir şekilde öldürüldüğünü görür. Öldürülen kişinin derisi soyulmuştur. Evan o akşam mahalleyi koruyup kollayacak bir ekip kurmaya karar verir ve bir el ilanı dağıtır. İlana gelen ise üç kişidir ve hiç birinin birbiri ile alakası yoktur.

Bob, asabi bir kız babası, Franklin, polis olamaya çalışan ama olmamış şiddete meraklı bir adam, Jamarcus ise bozuk aksanlı şehre alışmaya çalışan biridir. Ekip akşamları buluşurlar ve cinayeti işleyen kişiyi bulmaya çalışırlar. Bu esnada bu işin içinde uzaylıların olduğunu öğrenirler. Devriyeleri sırasında bir de güç topu bulurlar bunu test ederler. Üstüne üstlük bir uzaylı da yakalamışlardır.

Tabi yakalanan uzaylıyı onla değişik pozlar vermeye çalışırken kaçırırlar. Bu sırada öğrenirler ki aslında Jamarcus’da bir uzaylıdır ve dünyayı ele geçirmek için uzaylılar gelmiştir. Jamarcus onlara yardım eder. Uzaylıların gelmesini sağlayacak haberleşme kapsülünü yok etmeye giderler. Uzaylılara karşı savaş açarlar ve onları geri püskürtürler. Tabi burada uzaylıların çüklerinden vurulunca ölmeleri ilgin bir durum. Bunların dişisi yok mu diye sormadan edemiyor insan.

Aslına bakarsanız eğlenceli sıkmayan bir film. Fazla sorgulamadığınız takdirde keyifle izleyebiliyorsunuz. Tüm karakterlerin aptal olması yaptıkları saçmalıkları meşru kılıyor. Tabi eğlenceli bir izlenim sunup sıkmasa da amaçsız bir film insanı nasıl tatmin eder o da ayrı bir konu. Çok fazla tatmin etmemekle beraber kadro için izlenebilecek fragmanda bir çoğu zaten verilmiş olan bir film The Watch. karar size kalmış.

Yönetmen: Akiva Schaffer

Senaryo: Jared SternSeth RogenEvan Goldberg

Oyuncular:

Ben Stiller
Evan
Vince Vaughn
Bob
Jonah Hill
Franklin
Richard Ayoade
Jamarcus
Rosemarie DeWitt
Abby
Will Forte
Sgt. Bressman

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1298649/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?