The Wolf of Wall Street

‘i tanıyanlar bilenler için aslında hayal kırıklığına uğranmayacak bir film The Wolf of Wall Street senaryo iyi, kurgu iyi, keza diyaloglar da iyi.  2014 Oscar ödüllerinden neden eli boş döndü bilemiyorum en azından o kadar filmin arasından ufak tefek ödüller alabilirdi diye düşünüyorum. Gerçi filmin aday olduğu branşlara bakarsam iddialı bölümlerde yer aldığını görüyorum. Tabi bu liste içerisinden kendine yer edinmesi birazda zor. Lakin filmin ödül olmamış olması filmin iyi olmadığı anlamına gelmiyor. Bence keyifle izlenebilecek bir film The Wolf of Wall Street.

Filmin süresi 180 dakika. Dolu dolu bu üç saat geçiyor ve izlerken sıkılmıyorsunuz. Evet filme kendini tekrar eden çok sahne var ama yinede filmin ortamı hikayesi, içeriği filme kitlenerek izlemenize sebep oluyor. Ama az öncede bahsettiğim tekrarlar filmin genelinde sizi meraktan kurtarıyor. Yani rahatlıkla bir sonraki sahnede ne olabileceğini tahmin edebiliyorsunuz. 

Film ‘un aynı isimli romanından uyarlama. Roman ise biyografik bir roman. Yani olan biten Jordan Belfort’un başından geçmiş. Tabi filmde olanların ne kadarı doğru tartışılır. Filmin en çok eleştiri alan sahneleri ise erotik, kısmen pornografik sahneleri. Tabi bir de işin şu tarafından bakmakta fayda var. 26 yaşındasınız ve milyonersiniz ne yaparsınız? Tabi ki adamı kıskanırsınız diyorum başka bir şey demiyorum.

Filmde eksik bulduğum nokta  Jordan Belfort’un yükseliş basamaklarının üzerinde çok fazla durulmaması. Aldığı kararlar, yaptığı işten çok film eroin ve alkol kullanmasına değinmiş. Şimdi burada Wall Street’te milyonlar kazanan bir adamı görmek isteyenler için film biraz hayal kırıklığı.

Filmin kurgusu biraz hikayede kopukluklar yaratsa da oldukça başarılı. Kopukluk derken Jordan’ın Mark Hanna ile tanışması ile aldığı karar ve Wall Sreet’te birden çöküşünü aynı zamanda işsiz kalmasını, küçük borsa şirketinde işe başlayıp birden zirveye oturmasını çok fazla oldu bittiye getirdiklerini düşünüyorum. Mesela karısından boşandıktan sonra kadını pek ortalarda gözükmemesi bana ilginç geldi. Hoş gerçi filmde karısının hiç bir etkinliği yoktu. Filmde bir de ikinci çocuk meselesi var ki var mı yok mu muallakta kalmış ve gözardı edilmiş. Bunun haricinde genel anlamda kurgu ve işleyiş oldukça başarılıydı.

‘yu pek hazetmediğimi okuyanlar bilir. Nedense adama bir türlü kanım ısınmadı ancak bu filmle DiCaprio için olmuş diyebilirim. Ancak şöyle bir filmografisine de göz gezdirdiğimde hemen hemen hep aynı tarz filmlerde görüyoruz kendisini. Sanki biraz daha sıra dışı rollerde görmemizde fayda var. Bunun haricinde filmde yan roller de oldukça başarılıydı. Bilhassa , DiCaprio ile birlikte filmin et etkili ismiydi. Filmin erkek egemen kadrosunda göze çarpan tek kadın oyuncu  idi. Güzelliği ile resmen büyüledi ancak oyunculuğu diğerlerinin arasında aktı gitti. Yani çok iyi bir performans sergiledi diyemeyeceğim ama çok fazla göze de batmadı. Karakteri alıp yürüme şansı vardı ama sanıyorum Margot Robbie bunda pek başarılı olamadı. Sonrasında ne olur malum.

Filmdeki müzikler başarılıydı. Parti ortamın dönemin müzikleri sayesinde kesinlikle ortamda sanıyorsunuz kendinizi. Bir yerden sonra hayal içinde izlediğiniz partiler ritim tuttuğunuz bir izlenime geçiş yapıyor. Filmin süresi uzun olmasına rağmen nasıl başladığı nasıl bittiği belli olmuyor. Yani başarılı bir iş çıkmış ortaya.

Filmin hikayesini anlatmayacağım zaten yazarken ne olduğu ne bittiğini ufakta olsa dile getirdim. Özetlemek gerekirse Oscar alamasa da keyifle izlenebilecek bir film The Wolf of Wall Street. Erotik sahnelerden kıl kapanlar izlemesin derim. Çocuklara da izletmeyin.

Yönetmen:

Oyuncular: (kitap)

Oyuncular:

Jordan Belfort
Donnie Azoff
Naomi Lapaglia
Mark Hanna
Agent Patrick Denham
Max Belfort

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0993846/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: