This Is the End

Evan Goldberg ve Seth Rogen‘dan süper bir absürt komedi This Is the End. Filmi izlerken oldukça eğlendim. Gerek göndermeleri gerekse kurgusu açıkçası çok hoşuma gitti. Filmin göndermeleri oldukça iyi. Tabi filmi tam anlamıyla anlamak için filmin gönderme yaptığı tüm filmleri izlemiş olmak gerek. Filmde sevdiğim bir diğer konuda karakterlerin kendilerini oynamaları. Film tam bir kurmaca olsa da nedense bana çok doğal tepkiler varmış gibi geldi. İlk dakikadan olaya girmiş olacağım ama Emma Watson’ın arkasından yapılan tecavüz muhabbeti çok iyi ve oldukça doğaldı.

Film Holywood’da ünlülerin yaşantılarından tutunda, dine ve kıyamete kadar ger türlü göndermeyi yapıyor. Tabi bunun yanı sıra, arkadaşlık, dostluk, fedakarlık gibi insan olgularına da güzel giydirmelerde bulunuyor.

Tabi film bunları yaparken filmden saf bir eleştiri ve adam gibi bir şey beklememek lazım. Film sadece eğlence üzerine kurulmuş ve bunu başarıyor. Yani öyle mantıklı akıllı bir değil. Saçmalıklar diz boyu. Bu sebeple filmi sadece eğlenmek ve gülmek amaçlı izlemekte fayda var.

Seth Rogen ve Jay Baruchel birbirinden birbirinden ayrı yaşayan iki arkadaştır. Jay Holywood’dan elini ayağını çekmiş farklı bir kasabada yaşamaktadır. Seth’i ziyarete Holywood’a gelmiştir. Jay’in planı Seth ile ot içip PS oynamaktır. Ancak o akşam Seth James Franco‘nun yeni yaptırdığı evindeki partiye davetlidir. Seth, Jay’i yanlız bırakmayacağı sözü vererek partiye götürür. Jay burada aslında anlaşamadığı kişileri görür. Emma Watson‘dan tutun Rihanna‘ya kadar herkes partidedir. Herkes içer kafayı çeker.

Bir ara Seth ve Jay dışarı çıkar ve bir markete girerler. Marketteyken birden bire bir sallantı olur ve insanlar gök yüzüne çekilir. Olayı ayrıntılı olarak gören ise Jay’dir. İkili oradan kaçarlar ve James’in evine partiye geri dönerler. Evde bir şey olmamış parti devam etmektedir. Bunların apar topar içeri girdiğini görenler durumu sorar. İkili depremden bahseder, Jay de gökyüzüne çekilen insanlardan. Tabi Seth, Jay’in söylediklerini onaylamaz. Jay bir süre alay konusu olur. Sonra bir deprem olup ev sallanınca herkes dışarı kaçar. Ama tam bu esnada yer çöker ve bir çok ünlü yerin altına çekilir.

Bir kısım ise eve geri döner bunlar James FrancoJonah HillSeth RogenJay BaruchelCraig Robinson‘dur. Sabah bir köşede sızan her şeyden habersiz Danny McBride‘de onlara katılır. Tabi hepsi birileri tarafından kurtarılmayı bekler. Bu bekleyiş sırasında bir afet yönetimi gerekmektedir. Ortak kararlar alınır ancak bunlara Danny uymaz. Ellerindeki yiyecekler hesaplanır pay edilir. İş dışarı çıkmaya geldiğinde ise çöp çekilir. Yakın arkadaş gibi görünen arkadaşlar arasında tam anlamıyla bir kaos ortaya çıkar. Herkes kendini kollamaktadır.

Bir ara Emma Watson geri döner. Onu odasına gönderdiklerinde kapının ardında dönen tecavüz geyiği onun evdeki erzakları alıp kaçmasına neden olur. Ekip iyice aç kalmıştır. Bu arada kapıdan onlara sığınan birini de içeri almazlar. Adamın kafası kopar ve önlerine düşer.

Dışarıda ise kıyamet kopmuştur. Yaratıklar ortalıkta dolanıp insanları parçalamaktadırlar. Jay duruma mantıklı bir açıklama bulur. İncil’de kıyametin bu şekilde kopacağı yazmaktadır. İyiler cennete çekilmekte ve kötüler de dünyada yaratıklar tarafından yenilmeye bırakılmaktadır. Ekip bu fikre inanınca birbirlerine iyilik yapmaya başlarlar. Tabi kendilerini kurtarmaya çalışırken işler pek istedikleri gibi gitmez.

Film içinde bulundukları durum, yaşadıkları hayat ve kendileri ile dalga geçen ünlüleri anlatıyor. Sın dönem izlediğim en iyi komedilerden biri This Is the End. her dakikası dolu. Bir çok ince ayrıntı düşünülmüş filmde. Diyalogların üzerinde ayrıntılı bir şekilde durulmuş. Efektler oyunculuklar oldukça başarılı. Kesinlikle izleyin derim. Umarım ekip böyle başarılı filmlerle daha fazla çıkar karşımıza. Onları zaten bir arada çok projede gördük.

Yönetmen: Evan GoldbergSeth Rogen

Senaryo: Evan GoldbergSeth RogenJason Stone

Oyuncular:

James Franco
James Franco
Jonah Hill
Jonah Hill
Seth Rogen
Seth Rogen
Jay Baruchel
Jay Baruchel
Danny McBride
Danny McBride
Craig Robinson
Craig Robinson
Michael Cera
Michael Cera
Emma Watson
Emma Watson
Mindy Kaling
Mindy Kaling
David Krumholtz
David Krumholtz
Christopher Mintz-Plasse
Christopher Mintz-Plasse
Rihanna
Rihanna
Martin Starr
Martin Starr
Paul Rudd
Paul Rudd
Channing Tatum
Channing Tatum
Kevin Hart
Kevin Hart
Aziz Ansari
Aziz Ansari

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1245492/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: