Thor: The Dark World

İlk filmi adam gibi izlemeden ikinci filmi yazmayayım demiştim ve ilk filmi de ikinci filmi izlemeden araya sıkıştırmış yazmıştım. İlk filmi parça parça izlemiştim sonra oturup bir çırpıda izlemiş ve hakkındaki düşüncelerimi yazmıştım. Şimdi Thor’un kaderinden midir yoksa genel olarak hikayenin sıkıcılığına mı bilmem ama bu filmi de bir oturuşta izleyemedim. Tamam ilk seferinde benim hatam olabilirdi ama ikinci ve üçüncü seferde kesinlikle filmin sıkıcılığına bağlıyorum filmi bir oturuşta izleyemememin nedenini.

Bu film ilk filmden daha iyi diyebilirim. Hikaye açısından değil sadece görsellik açısından. Bu filmde de ilk filmde olduğu gibi hikayenin ve karakterlerin altı doldurulmamış. Belli ki bir sonraki film için temel atılmaya çalışılmış ama 112 dakika izlediğimiz şu filmin hiç bir temeli yok. Tamam Marvel çizgileri genelde komik oluyor ama bu filmde işin biraz dozu kaçmış.

Filmi izlerken aklıma gelen tek şey Starwars ve Lord Of The Rigns oldu. Film eski tanrıların var olduğu mitolojik bir dünyada değil de sanki bilmem kay yüz bin yılının uzayında geçiyordu. Gemiler aksiyon falan bana bunu andırdı. Tabi filmde baş kötünün de Elf olması sebebi ile Lord Of The Rings’e yapılan gönderme filme Elf’lerin uzaya çıkmış ve dünyayı ele geçirmeye çalışıyor imajını yüklüyordu. Tabi şimdi koskoca Thor, Loki, Odin diyeceksiniz… Thor zaten ergen triplerindeki genç, Odin ne yaparsanız yapın modundaydı. Tabi bir sonraki film için zarf atmalarını da unutmuyorum. Bence filmdeki en sağlam karakter çok fazla göz önünde gözükmeyip arka olanda kalsa da Loki karakteriydi. Zaten kendisi sahnelere geri dönecek.

Film vakti zamanında Odin’in babası tarafından yok edilen deniyor ama sürgün edilen Elf topluluğunun hikayesi ile başlıyor. Elf’lerin başı Malekith, Aether adında güçlü bir sıvı yapar. Amacı bunla tüm evrenleri ele geçirmektir. Bunun içinde dokuz evrenin bir araya gelmesi aynı hizada olması gerekmektedir. Neyse Elf’ler bu ilk rauntta yeniliyor. Bizimkiler de Aether’i yok ekmek yerine kimsenin ulaşamayacağı bir yere saklıyorlar. Elbette burası da dünya oluyor.

Yine dokuz evren bir araya geleceği zaman Aether güçleniyor ve bunu bulan da bizim güzel doktorumuz Jane Foster oluyor. Aether, Jane Foster’ı ele geçiriyor. Dokuz diyara barış getirmekle uğraşan Thor son olarak dünyaya Jane’in yanına geliyor ve ondaki bu garipliği fark ediyor. Onu sorunu anlamak için Asgard’a götürüyor. Başta Odin onu insan olduğu için aşağılasa da içindekinin aslında en baş düşmanlarından birinden geldiğini fark ediyor. Tabi bu sırada Aether’in, Asgard’da olduğunu öğrenen Malekith buraya saldırır. Yalnız ne ironidir ki, 3 Elf bütün Asgard’ı mahfeder. Birde tüm ordu olsalarmış ne olacakmış çok merak ettim.

Tabi iş böyle sadece paralel evrenelerde olursa olmaz. Hizaya gelmenin merkezi de dünya oluyor. Dünyada da İngiltere. Burada boyut kapıları açılıyor Bizimkiler, düşmanlar gelip gidiyorlar dünyaya. Yalnız bildiğin GPS cihazına nasıl bir yazılım yüklüyorlarsa bizim bilim adamları da boyut kapılarını açıp kapatıyor. Bu arada Erik Selvig karatleri kafayı yemiş bir halde çırıl çıplak ortada dolanırken birden bire dokuz paralel evreni hesaplayıp bunların hizaya geleceğini anlayıp birden bire tüm olayı çözmesi ayrı ilginç konu. Tabi bu ilginçliklere eklenen diğer durumları yazmıyorum bile.

Film kesinlikle mitolojik dönemde kalan yüz yıllarca var olan tanrıların dönemini yansıtmıyor. Adamlar elektron silahları kullanıp, bildiğin elektronik makinelerle yol alıp ışınlanırlarken, bildiğin mum ışıklarıyla aydınlanıyorlar çok garip bir durum. Tabi koskoca Thor’u metroya bindirmekte cabası. Tamam espri olsun da bu da biraz cıvımış.

Özetlemek gerekirse ilk filme oranla görsel olarak daha iyi bir film var karşımızda. Aksiyonun dibine vurulmuş resmen. Hatta bir ara öyle aksiyona bağlıyor ki film ne olduğunu anlayamıyor, takip edemiyorsunuz bile. Belirttiğim gibi hikaye olarak ta boş bir film. Sizi bağlayamıyor bu açıdan. Aksiyonun çokluğu ve yoruculuğu filmin sonuna doğru iki kez uykuya dalmama sebep oldu. Bence boş, ama aksiyonu için izlenebilir bir film. Umarım diğer film biraz daha Thor’a ve bu dünyaya yakışır bir film olur.

Yönetmen: 

Senaryo: Christopher YostChristopher MarkusStephen McFeelyDon PayneRobert RodatStan LeeLarry LieberJack Kirby

Oyuncular:

Thor
Jane Foster
Loki
Odin
Malekith
Sif

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1981115/

https://marvel.com/thor

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: