ThunderCats

 

 

Bizim jenerasyon içerisinden ThunderCats’i bilmeyen yoktur. Çizgi dizi 1983-1990 arasında gösterimde kalmıştı. ThunderCats’ın geçmişi biraz karışık. Amerikan çizgi dizisi olmasına rağmen dizinin ilk bölümünün çizgileri, Studio Ghibli‘yi kuran grup tarafından yapılmış. Bu sebepten dolayı çizgilerde biraz da Japon esintileri görmek mümkündü.

 

Tabi benim anlatacağım bu eski sezon değil. 2011 itibari ile Warner Bros ve Cartoon Network iş birliği ile ThunderCats tekrar hayata döndü. Tabi bu yeni yorumlamalar insanın aklında soru işaretleri bırakmıyor değil. İlk duyduğum anda hikayenin gelişimi, karakterler nasıl olacak diye merak içindeydim. Yeni uyarlamaların hayal kırıklıklarının çok olduğu bir ortamda çocukluk dönemimin en sevdiğim çizgi dizilerden birinin katledilmesi beni sinir krizine sokabilirdi.

 

 

Ancak ilk bölüm itibari ile kendimi hazırladığım hayal kırıklığı beni karşılamadı. Karakterler ile çok fazla oynanmamış ve hikaye oldukça sağlam temeller üzerinde kurulmaya çalışıyordu. Nitekim aynı şekilde devam ederek sezon finali yaptı. Eskisini aratmayan bir yapım olarak göz doldurdu diyebilirim. Eski versiyon biraz daha çocuklara hitap ederken yeni versiyon sanki seksenlerin çocuklarına hitap ediyormuş gibiydi. Zaten seri çocuklar için uygun olmayabilecek sahneler olabilir diye etiketlenmiş.

 

 

Hikaye eskisinden oldukça farklı. Yeni hikayenin temelleri daha sağlam atılmış diye belirtmiştim zaten. Söyle kısaca özetleyebilirim hikayeyi: Thundera’da kediler sefahat sürerek yaşamaktadırlar. Diğer türleri hor görmekte onları aralarında istememektedirler. Lion-O bu tutuma biraz farklı davranır, ayrımcılık göstermez. Kendisini dış dünyadan izole etmiş Thundera bilimden ve teknolojiden de uzak kalmıştır. Günün birinde teknolojik olarak daha üstün, sürüngenler Thundera’ya saldırır ve Thındera düşer.

 

Ezeli düşmanları Mumm-Ra’da hayata döner. Thundera’nın kralı bu saldırı esnasında öldürülür ve onun kılıcı Lion-O’a kalır. Lion-O Thundera’yı tekrar ele geçirmek, özgürlüklerini geri almak için arkadaşları ile birlikte yola koyulur. Bu yolculukları esnasında eski dünyalarından bir taşı aramaya koyulurlar. Aynı zamanda diğer türler ile de tekrar dostluk kurmaya başlarlar.

 

 

Kısacası eskisinden daha iyi diyebileceğimiz bir yapım çıkmış ortaya. Sosyal açıdan da hikaye başarıyla kurgulanmış. Meraklılarının, eskisinden daha kötüdür diye izlemekten uzak kalanların gönül rahatlığıyla izleyeceği bir yorumlama olmuş. Gerek çizgiler, gerekse anlatım oldukça başarılı. Şunu da belirtmek lazım ki,  8. bölümde Studio Ghibli etkisi bariz bir şekilde gözükmekte.

 

Senaryo: Brandon Easton

 

Seslendirenler:

Will Friedle
Lion-O
Satomi Koorogi
Snarf
Matthew Mercer
Tygra
Emmanuelle Chriqui
Cheetara
Madeleine Hall
WilyKit
Eamon Pirruccello
WilyKat

 

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1666278/

http://www.cartoonnetwork.com/tv_shows/thundercats/index.html

 

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?