TMNT

Bizim dönemin vazgeçilmezlerindendir Ninja Kaplumbağalar. Bir kimyasal bir sıvı sayesinde dört küçük kaplumbağa en son temas ettikleri varlığın özelliklerini alarak insan gibi olurlar. Boyutları, şekilleri insana benzer ama görünüşleri yine kaplumbağadır. Son temas ettikleri kişi ise dövüş sanatları uzmanı Splinter. Splinterda son kez bir fareye dokunmuş ve farenin şeklini almıştır. Splinter bu değişimden sonra ünlü sanatçıların adını verdiği (Donatello, Raphael, Michelangelo, Leonardo) bu kaplumbağaları büyütür ve eğitir. Her biri kendi dalında uzman savaşçı olur ve sokaklara adalet sağlamak için çıkarlar.


Tabi onların, daha doğrusu Splinter’in ezeli rakibi ve düşmanı Shredder peşlerindedir. Shredder’in yanındaysa başka bir galaksiden gelen ve dünyayı ele geçirmeye çalışan Krang (beyin) vardır. Tabi birde kaplumbağaları izleyen sonralarda arkadaş oldukları güzeller güzeli muhabir -ki zamanında herkes aşıktır kendisine- April O’Neil.

Bu ekip zamanında maceradan maceraya koşarken bizde zevkle izlerdik. Ancak üstünden yıllar geçmiş sayısız didişme sonucunda Ninja Kaplumbağalar Shredder’dan kurtulmuşlardır. Aslında böyle bir karakter nasıl bırakılır o da bilinmez. Tabi Shredder ölünce kaplumbağaların, uğraşacak işi de kalmamıştır. April hiç bir kahramanın olmamış, şapşal Casey ile birlikte yaşamaktadır. Aynı zamanda gazeteciliği de bırakmış, tarihi eser nakliyesine başlamıştır. Bu arda Splinter’da Leonardo’yu kişisel eğitimini tamamlaması için, uzağa gönderir. Raphael ise onun kendilerini bıraktığını ve tatil yaptığını düşünmekte ve ona sinir olmaktadır. Raphael geceleri tek başına suçlularla savaşmaya çıkar.

Bir gün Leonardo eve geri döner. Bu arada kasabada garip şeyler olmaktadır. Bilinmedik yaratıklar ortalıkta dolanmaya başlamıştır. Grup bir araya gelir ve bu kötülere karşı savaşmaya başlarlar. Ancak bu süreçte sancılı olur, Raphael, Lenardonun boyunduruğu altına girmek istemez. Tabi bu geçici süredir.

Bu arada April’in getirdiği heykellerden biri canlanır. Hatta onunla birlikte bir çok heykel canlanır. Zengin bir iş adamı tüm bu heykelleri toplar ve öğreniriz ki bu kişi eski bir savaşçıdır. Dünyayı, ele geçirmek için boyutlar arası kapı açacaktır, başarısız olduğu için de lanetlenmiştir. Şimdi ise gezegenler yine bir araya gelecek ve kapı yine açılacaktır. Kaplumbağalar, April, Casey, Splinter olayların üzerine geçer ve dünyayı kurtarmak için yeni maceraya atılırlar.

Bildiğimiz çizgiden bilgisayar animasyonuna (CGI) dönmüş. Ancak eski Kaplumbağacı olarak onların bu bilgisayarlı halini beğenmedim. Zaten güzelim April’i de düzgün çizememişler. Ancak dönemin hartırına izlenilebilir bir film.

Yönetmen: Kevin Munroe

Senarist: Kevin MunroePeter Laird

Seslendirenler:

Nolan North
Raphael / Nightwatcher
James Arnold Taylor
Leonardo
Mitchell Whitfield
Donatello
Mikey Kelley
Michelangelo
Mako
Splinter
Sarah Michelle Gellar
April O’Neil
Chris Evans
Casey

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0453556/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?