Tôkyô zankoku keisatsu – 東京残酷警察 (Tokyo Gore Police)

‘nun ekibi yine harika bir iş çıkarmış. Öncelikle !f kapsamında izleyemeyip kahrolduğum filmlerden birini olduğunu hatırlatmadan edemeyeceğim. Gece yarısı kuşağında olması ve az gösterimi benim kendime göre haklı olan nedenlerimden. Film her ne kadar kan gövdeyi götürür derecesinde olsa da aslında içinde barındırdığı anlam çok geniş. Evet bu film de bir intikam filmi hemde adamın kafa tasını uçurduktan sonra şemsiyesini açıp yoluna devam edebilecek kadar kanlı…
Tabi bu kanlar bizi tiksindirmiyor en azından ben kedim için konuşayım. Biraz daha günümüz dışındaki dünyaymış gibi gelse de filmdeki dünya bize aslında hiçte uzak değil.
Sanıyorum ki devlet artık özelleştirecek şey bulamamış ve son olarak ta Polis teşkilatını özelleştirmiş. Özelleştirme deyince bana ne kadar tanıdık geliyor bu cümleler. Biz de polis teşkilatımızın özelleştiğini görebilir miyiz acaba? Neden olmasın?
Tokyo Polis teşkilatı özelleştirilmiştir. Artık suçlulara hemen hüküm giydirip cezası verilmektedir. Tabi kurum özelleşince reklamları da televizyondan aşağıya inmiyor. Peki sizce reklamlarda ne var dersiniz? Bir mahkumun taranma sahnesi. Sloganımız ise Tokyo polis teşkilatı halkın yanında…
Biraz daha filmin içine girersek; Ruka polis olan babasının öldürülmesinden sonra düzeni korumak sevdasıyla polis olmuştur. Ancak devran değişmiş sıradan insanlarla uğraşma dönemi çoktan geçmiştir. Dünya üzerinde “mühendis” adı verilen mutantlar yaşamaktadır. Mühendislerin özelliği ise kaybettikleri uzuvları yerine silah çıkmasıdır. Bu top, tüfek olabileceği gibi, bıçak, elektrikli testere bile olabiliyor. Ruka’nın asıl görevi ise bu mühendisleri yok etmek.
Ruka bir gün baş mühendisle karşılaşır. Mühendisi yenemez ve üstüne üstlük kendisi de mühendis olmuştur. Baş mühendisin izini sürerken kendisi hakkındaki gerçekleri de öğrenir. Birden bire Ruka’nın hedefi değişir.
Aslında burada konuyu bitirecektim ama filmden şu bölümü de eklemeden edemedim. Polis teşkilatı bir mühendisin saldırısına uğrar ve bir çok kayıp verir. Bunun üzerine polisler sokaklara iner vem masum insan gözetmeksizin işkence yaparak onları öldür.
Konu ve görsellik bakımından oldukça beğendiğim, ilginç, mideniz kaldırdığı sürece izlemenizi tavsiye ettiğim bir film Tôkyô zankoku keisatsu.
 Yönetmen

Senaryo

Yoshihiro Nishimura
Kengo Kaji
Sayako Nakoshi
Yoshihiro Nishimura
Oyuncular
Eihi Shiina Ruka
Itsuji Itao Mühendislerin başı
Yukihide Benny Tokyo Police Komiseri
Jiji Bû Barabara-Man
Keisuke Horibe Ruka’nın Babası
Ikuko Sawada Bar daki kadın
Shun Sugata Tokyo Police memuru
Linkler

3 Comments

  1. Goddess Artemis

    Sevgili KDA,

    Bu film için daha önce Ters Ninja‘da yayımlanan yazıya bir yorum yapmıştım. Aynısını yazmaya feci halde üşendiğimden, oraya yazdıklarımın burası için de geçerli olduğunu söyleyebilirim :-p

    Ayrıca, Rampo Noir‘ı ısrarla tavsiye ederim, evet!

  2. Pingback: kişisel depresyon anları film » Film listesi gibi bir şey…

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: