Tonari no Totoro (となりのトトロ), My Neighbor Totoro , Komşum Totoro

Goddess Arthemis‘in Majo no Takkyūbin‘i ve miyazaki anime listesini yollamasından sonra dvdler arasında küçük bir Miyazaki araştımasına çıktım. Vakti zamanında Miyazaki filmlerini toparladığım bir dvd vardı. Sanıyorum o dönem sadece dvd olarak bir kaç tane Miyazaki filmi vardı etrafta. Zaten benim gibi film izleme merakı hat safhada olan bir insan için tüm filmlerin orjinalini edimek zaten zor oluyor. Neyse… Sonuç olarak Miyazaki dvdmi buldum ve içinden çıkan Tonari no Totoro‘yu izlemeden edemedim…Bu da film blogumu ayırdıktan sonraki ilk yazımın kaynağını oluşturdu… (Daha yazılmayı bekleyen çok film var… Sadece haftasonu 8 tanecik izleyebildim.:))

Her zaman dediğim gibi Miyazaki filmlerinin bir eleştrisi olamaz, sadece ufak anlatımlardan oluşabilir. 1988 yapımı Tonari no Totoro‘da bu yapımlar arasında. 1988 yapımı olup bizim yaklaşık on sene sonra bu animeye kavuşmamız da ayrı bir acınası durum.
Tonari no Totoro‘da da Miyazaki yine ayrıntılara inmiş. Sanıyorum onun dünyasına dalmamızın gerçek sebebi de bu ve karakterlerin içten olması.doğa çizimleri, gökyüzü tasvirleri ve en basit bir derenin akışı için harcanmış emek gözlerinizi kamaştırıyor. Olmayan hatta çizgiden ibaret bir dünyada bir kahraman olmak istiyorsunuz.

Tonari no Totoro‘da bizi ısıtan bu kez Satsuki ve Mei (iki ismin anlamı da Mayıs demekmiş) adında iki küçük kız. Babaları ile yeni bir eve taşınan Satsuki ve Mei‘nin anneleri hastahanede yatmaktadır. Daha eve ilk geliklerinde iki küçük kız evin hayaletli olduğuna inanırlar bu inançlarıyla orantılı olarak onları evde kurukurular karşılar. Daha sonra Mei ormanın ruhu olduğuna inanılan Totoro ile karşılaşır, daha sonra da Satsuki... Annesinin hastanede fanalaştığını öğrenen Mei evden kaçarak annesine gitmeye çalışırken kaybolur. Ablası Satsuki ise Meiyi bulmak için Totorodan yardım ister…

Fazla deirne inmeden kısaca konuyu özetlemeye çalıştım. Ancak o kadar ayrıntı aklımdaki sanki gözlerimi kapadığımda tüm film sürekli beynimin içinde oynuyor. Meinin sempatik hareketleri, Totoronun sevimliiği ve hayrete düşüren kedi otobüsle izlemeyenlerin dövülmesi grektiğine inandığım bir anime.
Tonari no Totoro‘nun müziklerini her zamanki gibi yapmış. Filmin bitiş müziğine eşlik etmeden duramıyorsunuz…

Linkler:
http://en.wikipedia.org/wiki/My_Neighbor_Totoro
http://www.imdb.com/title/tt0096283/
http://www.anime.gen.tr/animetanitim.php?id=443
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=tonari+no+totoro&nr=y&pt=my+neighbor+totoro

Yorumlar

“Tonari no Totoro (となりのトトロ), My Neighbor Totoro , Komşum Totoro” için 6 yanıt

 1. demet avatarı
  demet

  komşum totoroyu sevmiştim ama nedense ben miyazaki’nin yürüyen şato’sunu (hauru no ugoku shiro-howl’s moving castle) pek severim… mutlaka izlemişsindir…

 2. kişisel depresyon anları avatarı
  kişisel depresyon anları

  izlemem mi? aslında bende çok severim hauru no ugoku shiro’yu. ancak totoro bana daha sıcak gelmiştir. sepmatik iki küçük kız kararterinden dolayı mı bilmem… onların hareketlerini izlerken çok eğleniyorum hele hele Mei’yi…

 3. Sophie avatarı
  Sophie

  Blogunuzu takip etmek isteyenlere bir kolaylık yok mu?Var da ben mi göremedim,ayrıca bayıldım buradaki filmlere.

 4. kişisel depresyon anları avatarı
  kişisel depresyon anları

  Merhaba,
  Öncelikle teşekkürler…
  Aslında bloglarımı takip etmek çok kolay.
  Bloggerda izlemeye alabilirsiniz. Diğer bloglardan hiçbir farkı yok…
  kişisel depresyon anları için: https://kisiseldepresyonanlari.com
  kda film için ise:
  https://kisiseldepresyonanlari.com/kdafilm
  adresleirni girmen yeterli.
  rss beslemeleri için ise yanlarda bununan
  “Kaydol: Kayıtlar [Atom]” linkini yada
  kisiseldepresyonanlari.com için;
  http://www.kisiseldepresyonanlari.com/atom.xml
  kda film için de;
  http://www.kisiseldepresyonanlari.com/kdafilm/atom.xml
  linklerini kullanabilirsiniz…

  Filmler için teşekkürler.
  İzlediğim bütün filmleri yazmıyorum elbet. Ama uzakdoğu sineması bilassa Kore sinemasına daha çok ağırlık veriyorum. Avrıpa ve ADD sinemasından ise seçtiklerim yer alıyor. Daha önce diğer blogumla birleşkti. Geçtiğimiz günlerde ayırdım ve farklı bir blog yaptım bunun için.
  Uzun zamandır elimdeki filmleri arşivlemek gibi bir fikrim vardı. Çok kez listeler yaptım ama eksikler çıkıyordu. Şimdi ise izlediklerimi her gün buraya kaydediyorum, bakalım ne kadar sürecek.
  Yazılacak filmler de birikmiş durumda…

 5. Tugba avatarı
  Tugba

  Alakalı mı alakasız mı bilmiyorum ama bugün Totoro’lu terlik gördüm. Aklım kaldı. Sizin de var mıdır böyle minik figürlere vs ilginiz bilmiyorum ama Totoro bu boru değil. Ne yapsam bilemedim. Gidip gelip bakarım birkaç gün vitrine herhalde:)

 6. kişisel depresyon anları avatarı
  kişisel depresyon anları

  Totoro olan her şey alakalıdır. 🙂
  Ben o zaman size yapmanız gerekeni söylüyorum, gidip alıyor ve ve görülebilecek bir köşeye asıyorsunuz 🙂 bu kadar 🙂

Siz ne düşünüyorsunuz?