Trash / Çöplük

 

Festivelde izlediğim en iyi film buydu diyebilirim size. İşlenişi, hikayesi, aksiyonu, eğlencesi her şeyi ile çok başarılıydı. Oyunculuklarda aynı şekilde. Filmi belkide sempatik yapan baş rollerinde de sevimli çocukların olmasıydı. Tabi hikayenin gizemi çocuklarla birlikte bir gizemin peşinden koşmak oldukça keyifliydi. Filmin siyasi bir film olduğunu da düşünürsek, siyasi aksiyonların içerisinde bu filmin yeri oldukça başka ve film kendini sıkılmadan emrakla izlettiriyor.

Filmin yönetmen koltuğunda usta yönetmen  diğeri var. Ben aslında bu filmi yönetmenin tarzına göre biraz hareketli buldum. Film ise Andy Mulligan‘ın romanından uyarlanmış. Kitabın elbette artıları vardır ama film başarılı bir uyarlama olduğunu keisnlikle belli ediyor.

Film her şeyiyle iyi. Yani şu da olsaymış diyebileceğim bir şey gelmiyor aklıma. Film eğlencesinin yanında eleştrisini de sağlam bir şekilde yapıyor. Her ne kadar Brezilya’yı anlatsa da kendimizde de görebiliriz bu olan biteni bolca.

Rato hayatını çöplükte çalışarak kazanan bir çocuktur. Bir gün çöplükte bir cüzdan bulur ve cüzdanı cebine atar. Cüzdandaki paralarla da arkadaşları Raphael ve Gardo ile bir güzel ziyafet çeker. Her şey yolunda giderken, birden yaşadıkalrı yere ve çöplüğe polisler baskın düzenler. Polisler bir cüzdan aramaktadırlar. Bizimkiler başlarda oralı olmaz. Ama aradıkları cüzdanın Rato’nun bulduğu cüzdan olduğunu keşfedince merkat etmeye ve araştırmaya başlarlar.

Öncelikle cüzdanda buldukları anahtarın kasasını bulurlar sonra kasadan çıkan ip uçlarını birleştirerek neyin olup bittiğini öğrenmeye çalışırlar. Tabi poliste onların peşine düşmüştür. Hem polisten kaçıp hemde içinde bulundukları durumu çözmeye çalışırlar. İçinde bulundukları durum ise hiçte boşverilecek bir durum değildir. Üç kafadar, başkanın yoluzluklarını ortaya çıakrmış ve sakladığı tüm paraları keşfetmiştir. Tabi arklarındaki kötü poliside Alt etmeleri gerekmektedir. Bunun için ölümle bile yüzleşirler.

Film oldukça başarılı ve kesinlikle izlenmesi gerken filmler aradında. Sanırım Türkiye’de film gösterime girmedi. Neden girmedi tabi yoruma açık. Bence kesinlikle izleyin.

Yönetmen: Stephen Daldry

Senaryo: Felipe Braga, Richard CurtisAndy Mulligan (kitap)

Oyuncular:

Rooney Mara
Olivia
Martin Sheen
Father Juilliard
Selton Mello
Frederico
Rickson Tevez
Raphael
Gabriel Weinstein
Rato
Eduardo Luis
Gardo

Linkler:

http://film.iksv.org/tr/film/2944

http://www.imdb.com/title/tt1921149/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: