Trespass

Joel Schumacher‘in son filmi Trespass. Tabi Schumacher ismini görüp ister istemez filmi izlemeniz gerektiğini düşünüyorsunuz. Filmin kadrosunda da  ve  gibi isimler var. Tabi ben Nicolas Cage’ten fazla performans beklemiyordum ama yine de Nicolas Cage standart performansını yerine getirmiş. Karşımızda yine aynı oyunculuk aynı mimikler vardı. Açıkçası pek yadırgamadım.

Filmde gözüme çarpan şey ise Nicole Kidman’ın ne kadar yaşlanmış olduğuydu. Tabi botoksla falan yüz yeterince gerilmiş ama bu yaşlandığı gerçeğini gizleyememiş. Gerçi ne olursa olsun güzel yine güzel. Biraz filmde dönüp oyunculuğa baktığımda aslında kağıt üzerindeki karakterin zor bir karakter olmadığını görüyoruz. Bununla birlikte Nicole Kidman normal ve rahat bir oyunculuk çıkartıyor.

Filme gelecek olursak özetle diyebileceğim tek şey filmin pek işe yaramadığı. Schumacher’den böyle bir film beklemezdim. Belkide oyunculardan dolayı çıtayı bu kadar yüksek tuttum ama film beni kesinlikle tatmin etmedi.

Kyle Miller karısı Sarah ve Avery ile birlikte büyük bir evde yaşamaktadır. Her ne kadar mutlu bir aile profili çizseler de Kyle’in işe fazla zaman ayırması aslında problemlerin başında gelmektedir. Filmin ilk dakikasında Sarah’ın tavırlarından bunun bu şekilde olduğunu anlarız. Tabi Sarah, Kyle ile vakit geçirmeye fırsat bulamayınca ergen kızı üzerinde de ufak tefek baskılar uygulamaktadır. Yani dışarıdan mutlu görünen ancak mutsuz bir aile vardır karşımızda.

Günün birinde Arvey bir partiye gitmek için annesinden izin ister. Annesi izin vermez durum babasına intikal eder o da karısıyla aynı fikirde olunca Arvey trip atarak odasına kapatır kendisini. Tabi buradan da gizlice partiye kaçar. Kyle’de iş için evden çıkacağı sırada polis üniformalı bir kişi kapılarını çalar. Tereddütle de olsa kapılarını açtıklarında onların aslında polis olmadığını bir kaç amatör soyguncu olduğunu görür. Ancak iş işten geçmiştir.

Soyguncular elmasları ister Kyle vermemekte direnir. Burada aksiyon başlar. Soyguncular bu işte amatördür ama maşallah ailemiz bu konuda oldukça profesyoneldir. Kyle ve Sarah soygunculara karşı savaşırlar. Geri adım atmazlar tabi bir yere kadar. Ancak yaşanılan dehşet rehinelerden çok soygunculara aittir.

Soyguncular amatör olabilir ama içlerinde bir tane akıllı yoktur. Büyük kardeş Elias’ın borçları yüzünden bu soygun düzenlenmiştir. Yanında striptiz kulüpten çıkardığı sevgilisi Petal, ekli dengesi bozuk küçük kardeşi Jonah ve borcu olduğu adamın peşine taktığı Ty vardır. Belirtmek lazım ki en mantıklı düşünüp hareket eden Ty’dır.

Bu sırada Jonah ve Sarah’nın birbirlerini önceden tanıdığını öğreniriz. Jonah eve ilk taşındıklarında evin güvenlik sistemini kurmuştur. Bu zaman içerisinde de Sarah’ya aşık olmuştur. tabi bu saplantılı bir aşka dönüşmüştür. Sarah’da Jonah’ı tanır. Aralarında bir ilişki olduğuna dair laflar dönse de Sarah bunu sürekli yalanlar. Jonah, Sarah’nın kılına zarar gelmemesini istemektedir ancak işler çığırından çıkınca grup içerisinde çatışma çıkar.

Bu sırada Arvey gittiği partiden memnun kalmamış gittiği gibi geri dönmüştür. Ailesini bu durumda görünce kaçmaya çalışır ama başaramaz. Şimdi aile tamamlanmıştır. Arvey’de anne ve babasına taş çıkartmaktadır. Hırsızlar eve girdiklerine gireceklerine pişman oldular desem az söylemiş olurum.

Elması verirdin vermezdin, nidaları arasında Kyle’in hiç parası olmadığı da ortaya çıkar. Yani resmi olarak batmıştır ve kendini düze çıkarmak istemektedir. Kasadan da para çıkmayınca Arvey’in teklifi ile hırsızlar parti olan eve yönlendirilir. Arvey ve Petal yola koyulurlar. Yolda tabiri caiz ise Arvey, Petal’ı harcar ve anne ve babasını kurtarmak için eve geri döner.

Filmde kamera açıları iyiydi ama genel anlamda senaryo, kurcu başarısızdı. Klasik evde soygun ve gerilim filmlerinden biriydi Trespass. “Eve hırsız girdi, alile onları harcadı” diye özetlenebilecek bir film. Akılda kalıcı bir sahnesi yok. Aynı şekilde kurgusu ve diyalogları. “Film elmas nerede”, “elmas yok” diyaloglarından ibaret. Finalde paranın kimseye yar edilmemesi de ayrı bir durum. Zaten filmin bir şey anlatmadığı süresinden de belli her şey dahil 91 dakika sürüyor.

Beklentiyi yüksek tutmamak şartıyla izlendiğinde vakit geçirebilecek ama ister istemez kadroyu görünce de bu muydu diyeceğiniz gereksiz bir film Trespass. Ben pak fazla bulaşmayın vaktinizi harcamayın derim.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Kyle Miller
Sarah Miller
Elias
Avery Miller
Jonah
Petal
Ty

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1674784/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?