Trolljegeren / Troll Hunter

Elbette Norveçlilerin Gulyabanisi yok. Bu sebeptendir ki kendileri trollerini biraz ona benzetmeye çalışmışlar. Olmuş mu bence biraz olmuş? Norveç’in İskandinav mitolojisine değinerek bu filmi çekmeleri güzel olmuş trolleri başka dünyalara ait yaratık olarak görmekten sıkılmıştık artık.

Öncelikle konu olarak filmi beğensemde, senaryo ve diyaloglar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Senaryo zaten basit bununla birlikte diyaloglar da çok iyi olmadığından film hanesine eksiler geliyor malesef. Bununla birlikte oyunculukta maalesef iyi değil. Şu an filmi hatırlıyorum da aklımda kalan tek şey finaldeki müzikti. Evet müzik oldukça iyiydi. Filmi izlerken, ufak tefek hatalarda çarpıyordu göze elbette.

Peki filmi izleten neydi? Öncelikle filmi izleten en önemli etken müthiş Norveç manzarasıydı. Düşük bütçeleri ve yüksek çözünürlüklü kameralarıyla çok güzel kareler yakalamışlar. BU arada troller de sırıtmayacak şekilde bu görüntülere yerleştirilmiş. Bu arada çevreci bir film de diyebiliriz Troll Hunter için. Öyle ki Norveç hükumeti trollerin varlığından haberdar ve onlara bir alan bırakmış. Etraflarını da dev yüksek gerilim direkleri ile çevirmiş ki dışarıya çıkmasınlar kimsenin haberi olmasın diye. Sadece direkler etrafında çevrilen bu elektrik enerjisini de kimse sormamış.

Film kasetlerin bulunma sebebini sonunda anlatsa da bana biz bu kasetleri bulduk kurguladık hikayesi pek iyi gelmedi. Belki filmin ilk dakikasında okuduğum bu cümleler benim biraz daha cephe almamı sağladı filme. Ancak kurmaca belgeseller genellikle böyle başlıyor. İnsanlara daha mı inandırıcı geliyor bilemiyorum. Ancak belirtmek lazım ki bu bir korku filmi değil. Bu aslında başarılı bir kurmaca belgesel.

Üç üniversiteli genç son dönem artan ayı ölümlerini hakkında belgesel çekmek için yola düşlerler. Burada öldürülen ayıların ve onları öldürdüğü düşünen avcıların peşine düşerler. Etraftaki her şey ise gizemli avcı Hans’ı gösterir. Grup Hans’ı izlemeye başlar. Hans ilk başlarda onları kovalar yanında istemez. Ancak yaptığı işte ona ağır gelmiştir. Gençlerle anlaşır. Belgeseli çekmelerine izin verecektir, ancak karşılığında onlar da Hans’ın sözünden çıkmayacaklardır.

Gençler Hans’ın peşine takılır ve bir gece ava giderler. Gördüklerine şaşırırlar. Hans bir troll avcısıdır ve Norveç’te bir bölgede troller yaşamaktadır ve bundan kimsenin haberi yoktur. Öğrendiklerine göre de Norveç devleti oluşturduğu gizli bir birimle trollerin izini sürmektedir. Hans’ın görevi ise alanlarının dışına çıkmış başı boş trolleri öldürmektir.

Hans yanında çekim ekibi ile bir kaç ava çıkar. Trollerin inlerine kadar inerler. Burada sıkışır kalırlar. Filme -efsaneye- göre troller inancın kokusunu alırlarmış. Bu sebepten dolayı Hans gençlere inanıp inanmadıklarını sorar. Eh tabi her ekipte gizli bir inanan vardır. Bu ekipte de çıkar ve bu sebepten başları belaya girer. Genç kameraman troller tarafından öldürülür. Yerine başka bir kameraman geçer ki bence filmin en iyi diyalogları buradadır. Yeni gelen kameraman kızımıza İsa’ya inanır mısın diye sorarlar. Kızımız Müslüman olduğunu söyler. Bu sırada ekip inanç konusunda muallakta kalır. Troll Müslüman’a bir ley yapacak mıdır?

Dev troll avı bu şekilde devam eder. Hatta öldürürler de. Aslında bizimkiler trollerden görmediklerini insanlardan görmüşlerdir.

Eğlenceli bir film Troll Avı. Belirttiğim gibi müthiş Norveç görüntüleri insanı filme kitlemeye yetiyor. Çok dallanıp budaklandırılmadan direkt anlatılmış bir film.

Yönetmen: André Øvredal

Senarist: André ØvredalHåvard S. Johansen

Oyuncular:

Otto Jespersen
Hans
Glenn Erland Tosterud
Thomas
Johanna Mørck
Johanna
Tomas Alf Larsen
Kalle
Urmila Berg-Domaas
Malica

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1740707/

http://www.trollhunterfilm.com/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: