Tsumetai Nettaigyo / Soğuk Balık

Festivalin izlediğim ilk filmi. Malum çalışanlar için biraz zor oluyor takip etmek. Cuma gecesi (burada da bir gariplik var aslında cumartesi oluyor) 00:15 itibari ile filmi izlemeye başladık. Tabi reklamlar başlangıç süresinin içerisinde. Daha sonra 144 dakikayı dişlerimizi sıkarak izledik. Gerekten de dişlerimizi sıkarak izledik. Ünlü Japon kült yönetmen, Sion Sono imzalı bu film görmek istediklerimizi çarpıcı bir şekilde sunmuş bize her zaman olduğu gibi.

Öncelikle belirtmeliyim ki yönetmen bu filmi bir seri katilin hikâyesinden esinlenmiş. Filmin gerçek olma payı insan üzerinde daha büyük bir etki bırakıyor. Tabi bu noktayı es geçersek, film biraz sinemasal anlatımına takılıyor. Yani yönetmen, hikayeyi sadece sunmuş ve bunu sunarken, sadece gördüklerimizin üstünde görüntüler vererek yapmaya çalışmış. Hikayede bir kopukluk sezmek mümkün. Bu görsellik içinde aslında bunu düşünmek ne kadar mümkün tartışılır.

Film alsında kırılma noktalarından bahsetmekte. Her insan için olan kırılma noktasından. Filmde ise kahramanımız, Shamoto. Shamoto karısını kaybettikten sonra genç ve güzel bir kadınla bir evlilik yapmış ancak kızı ile yeni eşi arasındaki anlaşmazlıklara son verememiştir. Kendi başına çabaları da sonuç vermeyince ezilmiş ve kendi kabuğuna çekilmiştir. Öyle ki ne karısına iyi bir koca nede, kızına iyi bir baba olmuştur. Ailede sorunlar hat safhada olmasına rağmen normal bir profil çizmektedirler. Shamoto kızından korkusundan eşi ile bile birlikte olmak için otele gitmektedir. Eşi ise kızından şiddet görmektedir. Kız ise eve gelip annesinin yerine konan kadından nefret etmekte ve kimsenin sözünü dinlememektedir.

Shamotolarda durum böyleyken bir gün, kızları bir markette hırsızlık yaparken yakalanır. Kızlarını almaya giden çift burada onlara yardımcı olan Murata ile tanışır. Murata kızlarını kurtarmalarında onlara yardımcı olmuştur ve ona minnettardırlar. Murata’nın da Shamotolar gibi bir süs balıkçısı dükkanı vardır. Aslında ilk bakışta iki karakter de birbirine benzemektedir tabi Murata’nın zengin olduğunu hesaba katmazsak.

Murata, Shamoto’ya kızının kendi dükkanında diğer kızlarla birlikte çalışmasını tavsiye eder. Kız da buna sıcak bakınca Shamoto belkide karısı ile arasını düzeltmek amacıyla bu teklifi kabul eder. Aslında bu kendi düşüncesidir. Murata aslında yine kendisi için karar veren insanlara boyun eğmiştir. Hatta olay öyle bir noktaya gelmiştir ki, Murata ona ortaklık teklif eder. Hatta tekliften çok ortak olmuşturda. Her şey kontrolü dışında gelişmiştir. Tam olana bitene al koyacağı sırada işler biraz daha karışır.

Murata, Shamoto’nun önünde bir cinayet işler. O da yetmez, gözlerinin önünde cesetten kurtulmak için Murata’nın eşi ile birlikte cesedi param parça etmelerine de şahit olur. Shamoto bunun ilk olmadığını aslında Murata ve eşinin seri katil olduğunu öğrenir ama kaçışı yoktur. Murata Shamoto’yu karısını ve çocuğunu öldürmekle tehdit eder.

Shamoto işten nasıl sıyrılacağını bilemez. Bir gün yine bir cesetten kurtulmaya çalışırken Murato, Shamoto’nun üzerine çok gider. Son olarak ona kendi karısıyla birlikte olmasını söyleyip zorla buna teşvik edince ahlak kuralları katı Shamoto Murata’yı öldürür. Shamoto’nun bu güçlü kişiliğini gören, Murata’nın karısı zaten gözü olduğu Shamoto’dan etkilenir ve onun istediğini yapar. Bu arada tüm her şeyi öğrenen Shamoto önce kızını zorla eve götürür. Birlikte aileymiş gibi yemek yerler. Daha sonra kızının tavırları onu yine çileden çıkarır. Ona şiddet uygular. Karısına da tecavüz eder. Murata ile birlikte olmasının cezasını çektirir.

Etkileyici bir film Soğuk Balık. Anlatım dili sert olsa da, hayatın bize aslında güllük gülistanlık olmadığını, pürüzlerin her zaman çıkabileceğini gösteriyor. Bir diğer olay ki, güvenin insana neler yaptırabileceği. Fİlmden bir alıntıyla bitirelim; “Dünyanın pürüzsüz, mavi bir küre olduğunu mu düşünüyorsun? Bence dünya kayalardan oluşan bir külçe. Hiçbir gezegen pürüzsüz ve yumuşak değildir.”

Yönetmen: Shion Sono

Senarist: Shion Sono, Yoshiki Takahashi

Oyuncular:


Makoto Ashikawa

Denden

Mitsuru Fukikoshi

Megumi Kagurazaka
Taeko

Hikari Kajiwara

Lorena Kotô

Asuka Kurosawa

Linkler:

http://2011.ifistanbul.com/tr/Movie/tsumetai-nettaigyo

http://www.imdb.com/title/tt1632547/

2 Comments

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: