Turbo Kid

Malumunuz if İstanbul başladı. Bende kendi çapımda festivalin filmlerinden bir seçki düzenledim ve hayatıma bir aksiyon soktum. İlk izlediğim film ise Turbo Kid.

Turbo Kid François SimardAnouk WhissellYoann-Karl Whissell‘ın 2015 yılında çekmiş olduğu garip bir film. Yönetim ekibi aynı zamanda filmin senaryosunu da yazmış. Gerçi üç kişi bu filmi mi çıkarmış demeden edemeyeceğim ama çıkarmışlar. Garip bir film dedim, filmin atmosferi, müzikleri, olayları vs… oldukça değişik. Ve film açıkçası kesimini belli etmiş ve sadece 80’leri sevenler için yapılmış. 80’lerin b-movielerine ilgisi olmayanlar için film biraz eziyet olabilir.

Ben ise filmi beğendim. Oldukça beğendim diyebilirim. Film 80’lere olan özlemi her yönüyle gideriyor.Belirttiğim gibi o dönemin filmlerin tüm özelliklerini barındırıyor bünyesinde. Ancak bu film o dönem yapılan filmler gibi ciddiyetle değil, eğlence olsun diye yapılmış. Bunu filmin her dakikasında hissediyorsunuz.

Filmi beğendim beğenmesine de filmin hikayesinde ve kurgusunda hiç bir mantık yoktu. 80’lerin filmlerinde bunlar bunlar vardı diye ortaya karışık bir hikaye yapmışlar. Oyunculuklar da iyi diyemeyeceğim, kötü ve abartılı. Belki bunu bilerek yaptılar. Ancak oldukça samimi bir film var karşımızda. Bu samimiyette izleyene geçiyor ve izlerken filmden zevk alıyorsunuz.

Filmin bütçesi de olukça düşükmüş. Bu bütçeye rağmen iyi bir iş çıkmış. Kısaca filmin konusunu da özetleyeyim.

Film sanıyorum seksenlerde geçiyor. Düşüncem bu yönde. Ancak teknoloji gelişmiş ve robotlar dünyaya egemen olmuştur. İnsanlar da var olma savaşı vermektedir. Ana kahramanımız çocukta bu dünyada yalnız yaşamaktadır. Tabi su ve yiyecek bulmak oldukça zordur. Çocuk aynı zamanda da bir çizgi roman kahramanı olan Turbo’nun hayranıdır. Bir gün karşısına Apple diye bir kız çıkar. Apple onun etrafından ayrılmaz. Bir süre sonra da ona alışır.

Bir gün Apple ile gezerken, Apple kötü karakter Zeus tarafından kaçırılır. Bu esnada çocuk ise hükümetten kalma eski bir gemi bulur. Bu gemide de Turbo’nun güç silahı vardır. Çocuk bu silahı alır ve Apple’ı kurtarmaya gider. Bu şekilde macera başlar.

Özetlemek gerekirse, keyif alarak izlediğim bir film oldu Turbo Kid. Meraklısıysanız izlemeden geçmeyin derim. Havası çok farklı bir film.

Yönetmen – Senarist: François SimardAnouk WhissellYoann-Karl Whissell

Oyuncular:

Munro Chambers
The Kid
Laurence Leboeuf
Apple
Michael Ironside
Zeus
Edwin Wright
Skeletron
Aaron Jeffery
Frederic

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3672742/

http://www.ifistanbul.com/film/turbo-kid/37/

One comment

  1. Pingback: Kung Fury - Kişisel Depresyon Anları

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: