Türkler Çıldırmış Olmalı: Görev Afrika

Bu filmin tanıtımını okuduğumda hakikaten Türkler Çıldırmış Olmalı dedim. Aslında filmden çok bu tanıtımı yazmak lazım çünkü yazıda yapılan abartı ve süsleme filmde yok. Aslında kadroya bakınca filmden çok iyi şeyler çıkmayacağı elli oluyor ki bu ekibin diğer yaptığı filmlere dayanarak söylüyorum bunu. Nitekim bu filmde yanıltmıyor beni. Sıradan bir konu, sıradan espriler, sıradan oyunculuk,sıradan bir film çıkarmış karşımıza.

Zengin Türk iş adamı, teknesi ile dünya turuna çıkar eşi ve kızı ile birlikte. Somali açıklarına geldiklerinde ise Somalili korsanlar tekneyi ele geçirir ve zengin iş adamının ailesini rehin alırlar. Karşılığında Türkiye’den fidye istemektedirler. Ancak zengin iş adamı bu korsanlara para verme taraftarı değildir. Tabi Türk hükumeti de bu duruma sessiz kalmamıştır. Özel bir birlik toplayarak, Somalili korsanlara saldıracak ve rehineleri kurtaracaktır.

Ancak kurulan bu özel birlik gerçekten de özeldir. Neden içeride olduğunu bilmediğimiz bir albay, onun asker kızı altı tane ise suçlu bulunmaktadır. Kız haricinde diğerleri şartlı tahliye sebebi ile bu işe bulaşmışlardır. Öncelikle bi askeri eğitimden geçerler. Kısa bir eğitimdir. Nedense hiç biri askeri eğitim almamış gibidir daha önceden komedi olacak ya, daha sonra da salınırlar Somali’ye.

Süreleri kısıtlıdır. Belirtilen tarihte buluşma noktalarına varmazlarsa orada kalacaklardır. Film burada başlar. Kahramanlarımızın hem doğa şartlarıyla hem de Somalili korsanlarla mücadelesini izleriz. Gerçi bizimkiler ne kadar şapşalsa, korsanların da onlardan farkı yoktur. Bir gönderme olarakta korsanların başı Türkiye’de eğitim görmüş, İstanbullu ailenin yanında yaşamış İstanbul Türkçesini çok iyi konuşan biridir. Zaten bir yerde filmin en diyalogları ve sahneleri bu korsan tarafından yapılmaktadır. Sanıyorum bu da Erdal Tosun’un oyunculuk başarısından kaynaklanmakta.

Film yüksek bir bütçeye sahipmiş ve Türkiye, Los Angeles ve Güney Afrika çekimleri yapılmış. Aslında böyle bir film için oralara gitmeye hiç gerek yokmuş. Yada böyle bir masraf yapmaya. Sanıyorum kiralanan helikopter bu fiyatı arttırdı.

Uydurma derme çatma bir senaryo. Hikayenin belli bir akışı yok ve kopuklar mevcut. Aralara espriler yerleştirelimde ne anlattığımızın önemi yok amacı güdülmüş gibi. İyi güzel emek harcanmış, para harcanmış ama vakit ayırıp izlenmeye değecek bir film değil. Madem boşa harcayacak paranız var, genç, yeni sinemacılara harcayın derim ben…

Senaryo – Yönetmen: Murat Aslan

Oyuncular:


Peker Açıkalın
Kuru Kadir

Timur Acar
Kadirgali Sari Recep

Önder K. Açıkbaş
Kirli Sahin

Erdem Akakçe
Laz Mahmut

Durul Bazan
Korsan Ercument

Zeynep Beserler
Asena

Kadir Çöpdemir
Saman

Burhan Öçal
Albay Mehmet Kara

Ruhi Sarı
Mahsun Güler

Tuba Ünsal
Tugce

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1700494/

http://www.sinemalar.com/film/47995/Turkler-Cildirmis-Olmali-Gorev-Afrika/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: