U2 Türkiye’ye neden geldi?

Ben bunun sebebini bilmiyorum. Konseri de izlemedim. Yani nasıl anlar yaşandı ne oldu ne bitti bilmiyorum. U2 fanatiği de olduğum söylenemez. Ancak U2’nun şu dönem gelmesi sanki bana biraz referandum propagandası gibi geldi. Tabi U2 buna ne kadar alet olarak geldi bilmiyorum. Ancak başbakan ve diğer AKP’li bakanlarla görüşmesi benim biraz dikkatimi çekti. Sanıyorum millet vekillerimiz U2 hayranıymışta bizim haberimiz yokmuş.

Tabi bu arada Bono’nun konser sırasında yaptığı konuşma da hayli ilginç. Direk Zaman Gazeresi‘nin haberinden bir bölümü alıyorum. Boğaz Köprüsü’nden geçerken yaşadıklarını anlatırken siyasetçilerden bahsetti. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın adını anınca seyircilerden protesto sesleri yükseldi. Bono bu durum karşısında siyaset konuşmayacağını söyledi. Köprüden bahsetmeyi yeğledi. “Bu köprü din ve laikliği birleştiren bir köprü değil, kültürler arası bir köprü. Geçmişi geleceğe taşıyan bir köprü.” dedi. Buradan anladığımız aslında Bono’nun siyaset konuşacağı ancak seyirci yüklenince bu olaydan vazgeçtiği yönünde. Bono’nun kurduğu cümleler ise biraz gönderme içermiyor mu? Neden Türkiye’nin hassas olduğu din ve laiklik cümlesini kurmuş acaba.

U2’nin ılımlı bir politikaya sahip olduğunu biliyoruz. Evet belki dün yanın en köklü rock gruplarından olabilir ancak ayakta kalmasının en büyük sebeplerinden biri de bu ılımlı politikası. Metallica’da aynı döneme tekabül etmekte ancak geldiklerinde hiç bir siyasi kendilerini davet etmedi. Acaba gelme zamanları mı tersti. Hatta bir çok dini basında da konserlerin tümüne lanet okunmuştu. Bu konuda en ılımlı basın her zamanki gibi Zaman Gazetesi olmuştu. şimdi ise gazetelerin internet sitelerine göz attığımızda en kolay ulaşılabilir, U2 haberi Zaman gazetesinde.

Olaya aslında müzik olarak bakıyorum ben. Ama merak etmeden de geçmiyorum Pink Floyd gelse aynı tepkiyi gösterir miydi başbakan ve bakanlarımız. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı projeye biletler ucuz olsun diye büyük para yatırmış. Kurumun kimlerin elinde olduğunu bilmiyorum aslında bilmekte istemiyorum. Ancak genel hatlarıyla bakıldığında AKP bu konserden rant sağlamaya çalıştı. Ne kadar başarılı oldu bilinmez ama konserde etkilerini görmek mümkün…

4 Comments

  1. düşünen kafalar şu geçen olayları gördüklerinde zaten anlayacaklar,senelerce gelmediler gelmediler,çok komik gerçekten,saçmalık üstüne saçmalık,bono’yu da severdim ama gözümden düştü sahiden.artık herkes işine geldiği gibi davranıyor,artık herkes cebine girecek paraya bakıyor.

  2. aynen öyle düşünüyorum kda,canım aşırı sıkkın yalnız bana şöyle süper ötesi bir uzakdoğu filmi önerebilir misin,internetten online izleyebileceğim ve pek bilinmedik bir şey,güzel olur,izlerim.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: