Ui-hyeong-je / The Secret Reunion

의형제

Güney Kore’den yine başarılı bir polisiye karşımızda. Güney Kore diye başladığım sayılıdır benim Kore filmlerine ancak filmde Kuzey Kore tarafı da olunca ister istemez, kuzey ve güney olarak ayırmaya itiyor beni. Neyse işin siyasi boyutu beni ilgilendirmiyor. Gel gelelim filmimize, filmi çoğu kişi – Kore filmi hayranlarının büyük bir çoğunluğununda genç kızlar olduğunu düşünürsek- filmin Dong-won Kang için izlendiği sonucunu çıkarabilirim ancak benim için filmde asıl izlenecek kişi, Kang-ho Song. Bu filmde de kendisini çok başarılı buldum.

Ui-hyeong-je polisiyeden çok bir ajan filmi. Film iki devletinde tarafını tutmayarak, sadece kişilerin üzerine eğilmiş. Bu sebepten dolayı filmde konu insan olarak ortaya çıkmış. İki devletin de yönetim biçimi küçük çatmalarla dürtülmüş.

Film hikaye olarak bilindik casus hikayeleri gibi gözükse de, kurgu ve senaryo oldukça başarılı. Gerek durağanlığı, gerek aksiyonu, gerekse dram ve duygusallık, komedi. Her şeyi yerli yerinde. Güney Kore sinemasının yaptığı en iyi işte bu harmanlama olayı.

Neyse biz filmimize geri dönelim. Kuzey Koreli ajanlar, 38. Paraleli geçerler ve birine sukast için hazırlanırlar. Bu kişilerin içerisinde Güney Koreli ajanların uzun zamandır aradıkları bir ajan daha vardır. Kore Milli İstihbarat Servisi (NIS), Han-gyu’nun liderliğinde bu suikast timini, iş üstündeyken bulurlar. Sivillerin içerisinde, Seul’ün tam ortasında iki grup birbiri ile çatışmaya girer. Buradan Kuzey Koreli ajanlar kurtulurlar. Bu başarısızlık ve olaylar üzerine Han-gyu işten kovulur.

Han-gyu hayatını devam ettirmek için, kayıp yabancı eşleri bulan bir dedektiflik bürosu açar. Olay yerinden kaçan Kuzey Kore Gizli Ajanı Ji-won ise bir ihbar sonucu ortaya çıkan bu olay yüzünden zanlı konuma düşer ve ülkesine de dönemez. Güney Korede gizlice yaşamaya başlar.

Aradan yıllar geçer. Han-gyu bir gün yine kayıp bir kadını ararken Ji-won’yu görür. Hatta Ji-won, onu dayak yemekten kurtarır. Her ikisi de birbirini tanır ancak ikisi de tanımıyormuş gibi yapar. Han-gyu, Ji-won’a kendisi ile birlikte çalışmasını teklif eder. Ji-won başta teklifi kabul etmez, ancak teklif karşısında kayıtsız kalamaz. Yaptıkları işte büyük para alalacak ye kalacak yeri de Han-gyu’ya ait olacaktır. Tabi bu işin görünen yüzüdür. Her ikisi de kendini af ettrimek için bilgi toplamak amacı güderler.

Han-gyu’da, Ji-won’da birbirleri hakkında araştırma yaparlar. Kendi üstlerine haber verirler ancak olay aslında düşündükleri gibi değildir. Han-gyu’da, Ji-won’un ülkesi tarafından da arandığını ve tek amacının ailesini Kuzey Kore’den çıkarıp başka bir ülkeye yerleşmek olduğunu öğrenir. Ji-won ise Han-gyu’nun işten kovulduğunu, ailesi tarafından terk edildiğini öğrenir. İkili birbirlerine alışır. Ancak tam bu esnada devletler ortaya çıkar ve ortam yine gerilir. Ji-won’a Kuzey Kore tarafından suikast emri çıkar. Bu arada Güney Kore’de onu yakalamak için paçaları sıvar. Onu kurtarmak için ise, Han-gyu kendini riske atar.

Belirttiğim gibi, eğlenceli ve başarılı bir film Ui-hyeong-je. Kore sinemasının iyi filmlerinin özelliklerini taşıyor. Her daim izleyip, memnun kalacağınız bir film.

Yönetmen: Hun Jang

Senarist:

Min-seok Jang hikaye
Joo-ho Kim
Kwang-young Choi
Hun Jang

Oyuncular:

Kang-ho Song
Lee Han-kyu
Dong-won Kang
Song Ji-won
Yun-seo Choi
Kyeong-min Go
Hyeong-wook
Su-ho Ha
Suspicious man

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1535491/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?