Un été brûlant

Fransız yönetmen Philippe Garrel‘in oğlunun, “ben Monica Bellucci ile oynamak istiyorum” isteğine boyun eğerek yaptığı bir film olarak görüyorum ben Un été brûlant filmini. Ki filmin en izlenebilir tarafı filmde Monica Bellucci’nin olması. Ancak filmde Monica Bellucci’nin varlığını güzelliğini göremiyoruz.

Film hikaye ve kurgu bakımından sönük kalıyor. Belli bir hikaye yok. Yönetmen neyi anlatmak istemiş belli değil. Bu hikayesizlik oyuncuların oyunculuklarına da yansımış. Monica Bellucci’nin oyunculuğunu göremiyoruz. Konuk oyuncu edası ile filme girdi ve çıktı. Filmi sırtlayacak Louis Garrel’in performansı ise Bernardo BertolucciThe Dreamers‘ındaki performansının yanından bile geçmiyordu.

Hikaye oldukça başarısızdı. Biraz renk kaymak ve derinleştirmek için siyasi diyaloglara girmeye çalışmışlar ama bu da oldukça havada ve etkisiz kalmış. genel olarak baktığımızda tüm hikaye havada. Dededen büyük miktarda para kalan genç bir ressamın hayatına göz atıyoruz. Bu anlatım ise onun yakın arkadaşı Paul sayesinde oluyor.

Paul ve genç ressamımız Frédéric arasındaki arkadaşlık ilişkisini çok fazla çözemiyoruz. Paul çalışmayan hayatını filmlerde küçük roller alarak idame ettirmeye çalışan biridir. Bir arkadaşı sayesinde Frédéric ile tanışır ve arkadaş olurlar. Frédéric karısı Angèle ile İtalya’ya taşınır. Bu sırada Paul’de bir çekimde tanıştığı, Élisabeth ile çıkmaya başlar.

Frédéric, Paul ve Élisabeth’i evlerine çağırır onlarda giderler. Bir süre burada kalırlar. Angèle ve Élisabeth de iyi arkadaş olurlar. Ancak bir süre sonra Angèle bu evlilikten sıkıldığını Frédéric’in hareketlerine artık katlanamadığını söyler ve evi terk eder. Frédéric ise bu acıya katlanamaz.

Film durağan ilerliyor. Bu ilerlemeye rağmen ne olduğunu, ne olup bittiğini, kimin ne hissettiğini, verilen tepkilerin neden olduğunu hiç bir şeyi anlayamıyorsunuz. Film hikayeyi aktarım konusunda da oldukça başarısız. Ama filmde güzel müzikler kullanılmış. Kısıtlı alanda az kişi ile çekilmiş film pek tatmin edici değil. Görsel olarakta oldukça yavan kalmış. Ne filme adapte olabiliyorsunuz, nede bir şeyler hissediyorsunuz.

Filmin izlenme sebebi olan Monica Bellucci’nin de göz doldurduğunu söyleyemeyeceğim. Filmde Louis Garrel’in yanında annesi, teyzesi gibi duruyordu. Yönetmenin karakter seçimlerini çok iyi yapabildiğini düşünmüyorum. Bu yapılamayan seçimlerde anlatılmak istenen şeyi baltalamış gibi.

Kısacası sıkıci bir film Un été brûlant. Olay drama izlemekse, daha iyileri de mevcut.

Yönetmen: Philippe Garrel

Senaryo: Marc CholodenkoCaroline Deruas-GarrelPhilippe Garrel

Oyuncular:

Monica Bellucci
Angèle
Louis Garrel
Frédéric
Céline Sallette
Élisabeth
Jérôme Robart
Paul
Vladislav Galard
Roland

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1740053/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: