Un Giorno Perfetto

İsmine kıyasla karşımıza çıkan mükemmel bir film değil. Film Ferzan Özpetek‘in yedinci filmi ve belkide tüm filmleri içerisindeki en şiddet dolu en karamsar filmi. Film birbirinden kopuk insanların iç dünyalarına yelken açıyor. Ancak bu film her ne kadar diğerlerine oranla daha çarpıcı da olsa, biraz daha sönük kalıyor.

Film birbiri ile bağlantılı iki aileyi ele alıyor. Emma iki çocuğunu geçindirmeye çalışan ve bu uğurda canla başla çalışan bir anne. Ancak şiddet düşkünü ve şiddetin her kapıyı açabileceğini düşünen kıskanç eski kocası onun ve çocuklarının yakasını bırakmamaktadır. Genç kızlığa yeni adım atmış kızı ise baba sevgisini erkek arkadaş bularak geçireceğini düşünmektedir. Görme kaybı olan küçük çocuk ise arkadaşları tarafından hor görülmesine rağmen oldukça bilmiş, babasının bir kahraman olduğunu düşünmektedir.

Diğer yandan millet vekili olan ve diğer seçimlerde aday gösterilmeyi bekleyen adamın oğlu annesinin ölümünden sonra kendini resim yapmaya adamıştır. Bu genç ise babasının genç ve güzel ikinci karısına aşıktır. İki aile arasında ortak bağ ise, küçük çocuğun öğretmenidir. Öğretmen aynı zamanda millet vekilinin de sevgilisidir.

Film bu karmaşa içerisinde ilerlemekte. karakterlerin kalabalıklığından mıdır, yoksa hikayenin karamsarlığı ve şiddet dozunun yüksek olmasında mı bilmiyorum ama bu filmde karakter analizlerinin biraz eksik yapıldığı taraftarıyım. Yine hikaye anlatımı oldukça başarılı. Kurgusuna diyecek bir şey yok ama karakterlerin havada kalan yönleri filmde mevcut.

Film kullanılan şiddeti izleyicide hissettiriyordu, ancak anlatımında bir derinlik yoktu. Sanki bir çok olay oluyor biz izleyici olarak bu olayları hissedemiyor, içine giremiyor. Müzik seçimleri yine oldukça iyiydi. Her zaman olduğu gibi filmde bir Sezen Aksu şarkısı mevcuttu. Yine öyle pek fazla göze batmayan olması gereken yerdeydi. Serra Yılmaz filmin sonlarına doğru yine karşımıza çıktı.

Görsellik olarak iyiydi film. Senaryo biraz klasik olarak gözükmesine rağmen izleyici üzerinde etkisini bırakıyorduk. Anlatım dili için Ferzan Özpetek’in en farklı filmi diyebilirim. Ama yinede onun esintilerini taşıyor. Yine başarılı bir film var karşımızda. Başarılı izlenilebilir bir film.

Yönetmen: Ferzan Özpetek

Senaryo: Melania Gaia MazzuccoFerzan ÖzpetekSandro Petraglia

Oyuncular:

Isabella Ferrari
Emma
Valerio Mastandrea
Antonio
Valerio Binasco
Elio Fioravanti
Nicole Grimaudo
Maja
Federico Costantini
Aris
Monica Guerritore
Mara

Linkler:

http://www.imdb.com/name/nm0654858/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: