Un monstre à Paris

Müzikleri ve çizgileri ile aklıma kalan bir film Un monstre à Paris. Oldukça eğlenceli ve sürükleyici bir kurguya da sahip. Hikayemiz sıradan gözükse bile, işlenişi, karakteri bir o kadar eğlenceli ve sempatik. Film 2011 yılında 3D olarak çekilmiş. Ben filmi 3D izlemedim ancak bu filmde 3D izlemenin de pek bir artısı olacağını düşünmüyorum.

Film görsel açıdan oldukça başarılı. Paris’in mekan tasviri, karakterlerin, tavır ve tutumları oldukça başarılı. Film animasyon olmasına rağmen bir çocuk filmi değil. Çocuklar için biraz ağır bir konuya sahip. Giriş gelişme ve sonuç açısından ise bir yetişkin için oldukça oldukça kolay anlaşılır.

Animasyon için romantik komedi diyebiliriz. Emile bir sinema salonunda makinist olarak çalışmaktadır ve sinema için bilet satan kıza aşıktır. Aynı zamanda kendi icatları ile taşımacılık işi ile uğraşan en yakın arkadaşı Raoul’de Paris’in kadife sesli meleği, Lucille’e aşıktır. Lucille ile Raoul çocukluktan beri arkadaştırlar ve Raoul bu süre zarfında hep Lucille’e aşıktır. Ancak arkadaşı Emile gibi o da sevgilisine açılamamaktadır. Bir gün Emile, Raoul ile birlikte bir kamera alır. Bu arada Raoul’in de malzeme teslim etmesi gerekmektedir. Malzeme teslimi için bir profesörün evine giderler.

Profesör evde yoktur ve onlara kapıyı profesörün yardımcısı maymun açar. Raoul merakla evden çeriye girer ve profesörün karışımları ile oynamaya başlar. Bu arada Emile’de isteksizce içeriye girer ama bu hayret verici görünümü kameraya almak ister. Bu sırada, Raoul profesörün iksirlerini karıştırmaya başlar. Büyük bir patlama olur. Dumanın içerisinde, Emile bir yaratık görür ancak buna anlam veremez. Oradan kaçarlar ancak o günden sonra gazeteler Paris’te dolanan bir yaratığın varlığından bahsederler. Bu canavar ise bir maymun piresidir.

Filmin kötü karakteri ise polis teşkilatı başkanı Maynott. Maynott gözü yükseklerde kibirli biridir. Lucille’e aşıktır. Bu canavarın da ortaya çıkması ile Maynott bu durumu kendi lehine kullanmak ve seçimlere katılarak oy toplamak ister. Bu arada yaratık ise Lucille’nin kapısına dayanmıştır. Lucille onu başta yardıma ihtiyacı olan biri olarak görür ama gerçek yüzünü gördüğünde ise kaçar. Yaratık ise içlenerek bir köşede şarkı söylemeye başla. Lucille ise onun sesine hayran kalır ve ona yardım için içeri alır sahne programına beraber çıkmaya başlarlar.

Bu arada Emile ve Raoul polis tarafından yakalanmıştır ancak Maynott bu durumu lehinde kullanmak için onları canavarı bulmak için görevlendirir. Canavar ise Francoeur adıyla Lucille ile sahne almaktadır. Biri bu durumu ispiyonlar ve  Maynott baskına gelir. Tabi daha önceden Lucille’e Emile ve Raoul durumu haber verir ve Francoeur’ıi saklarlar. Ancak Maynott onların peşini bırakmaz kovalamaca başlar.

Film oldukça eğlenceli. animasyon olmasına rağmen kendi içinde oldukça mantıklı ve tutarlı. Film kendine çekiyor ve odaklanmanızı bir an olsun yitirmiyorsunuz. Müzikler de oldukça başarılı. Boş vakitte keyifle izlenecek animasyonlardan biri.

Yönetmen: Bibo Bergeron

Senaryo: Bibo BergeronStéphane Kazandjian

Seslendirenler:

Mathieu Chedid
Francoeur – M
Vanessa Paradis
Lucille
Gad Elmaleh
Raoul
François Cluzet
Le préfet Maynott
Ludivine Sagnier
Maud
Julie Ferrier
Madame Carlotta

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0961097/

http://www.unmonstreaparis.com/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?