Une Vie De Chat

 

 

Geçtiğimiz film ekiminde yer bulamayıp gidemediğim Une Vie De Chat’ı evimin konforunda izlemek nasip oldu. Ne yalan söyleyeyim süresini ve hikayesini göz önünde bulunduruduğumda yer bulamadığıma sevindim dersem yalan olmaz. Tabi benim bu sevinmeme filmin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Oldukça güzel çizimlere sahip, ayrıntılarla izleyiciyi tatmin eden bir animasyon Une Vie De Chat.

 

Filmin en sevdiğim yanı belirttiğim gibi çizimleri oldu. Bilgisayar animasyonlarından uzak havası filme ısınmamında yegane sebebi. Bunun haricinde olay kurgusu ve kullanılan müzikler insanı tatmin ediyor. Film aslında bir çocuk animasyonu olmadığını belli ederken çokta yetişkin animasyonu gibi durmuyor. Hem çocuk hem de yetişkin izleyiciler için olayların yavaş ilerlemesi ufak tefek sıkıntılara sebebiyet verebiliyor insan üstünde. Ancak tüm bunlara rağmen başarılı bir film Une Vie De Chat.

 

 

Film bir kedinin bir gününü anlatıyor. Kedinin iki farklı yaşamı vardır. Gündüzleri polis olan babası, azılı bir suçlu tarafından öldürüldüğünden beri konuşmayan küçük bir kız Zoe’nin yanında vakit geçirmekte, geceleri ise Nico adında bir hırsıza yardım etmektedir. Zoe’nin annesi de babası gibi polistir ve zamanının çoğunu kocasının katili Victor Costa’yı yakalamaya çalışmakla geçirmektedir. Bu arada Zoe’de bakıcısı ile kalmaktadır. Bir gün Zoe akşam evden ayrılan kedinin peşine takılır. Kedi Nico’ya giderek beraber işe çıkarlar. Bunu gören Zoe ise eve geri döner ancak yolda Victor Costa ile karşılaşır. Zoe, Costa’nın bütün planlarını duyunca oradan kaçmak ister ancak Costa onu fark eder.

 

 

Zoe kaçmaya başlar ve Nico’nun evine girer ancak burada bakıcısı onu bulur görürüz ki aslında bakıcısı Costa’nın sevgilisidir. O sırada Nico eve gelir ve Zoe’yi kaçırır. Zoe’nin annesi de kızını kaçırmış olan hırsızı yakalar ve kızını bakıcısına teslim eder. Nico’yı kimse dinlemez. Nico bir fırsatını bulup polislerin elinden kurtarır ve Zoe’yi kurtarmak için Costa’nın peşinden gider.

 

 

Yavaş ilerleyen çokta acelesi olmayan bir animasyon Une Vie De Chat. Farklı çizimleri ile izleyici kendine çekiyor. Kısa süresi, basit olay örgüsü ile insanı yormuyor ama bitti gibi bir hayal kırıklığına uğruyorsunuz. Kısa süresi ve farklı tadı sebebiyle tavsiye edebileceğim bir animasyon.

 

Yönetmen: Jean-Loup FelicioliAlain Gagnol

 

Senaryo:

Alain Gagnol
Jacques-Rémy Girerd diyaloglar

Seslendirenler:

Dominique Blanc Jeanne
Bruno Salomone Nico)
Jean Benguigui Victor Costa
Bernadette Lafont Zoé’s Nanny
Oriane Zani Zoé
Bernard Bouillon Lucas

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1673702/

http://www.uneviedechat-lefilm.fr/ 

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: