Unfriended

Unfriended çok ilginç bir film. Ben şimdi filmi nasıl anlatacağımı bilmiyorum. Filmin tamamı sanal ortam üzerinde geçiyor. Buna benzer yapımlar daha önce izlemiştim ama bu film sadece Skype üzerinde ki sohbetlerden oluşuyor. Tabi bu açıdan bakıldığında daha ilk dakikasında filmin farklılığı ortaya çıkıyor. Film IMDB üzerinde bir çok filmden iyi puan almış. 5.8’de iyi bir puan. Ancak bu puan fikir açısından verilmiş gibi geldi bana. Yoksa hikaye ve kurgu açısından film çok iyi değil.

Filmi bir bilgisayar karşısındaymışız gibi izliyoruz. Sanki filmdeki o isimsiz sohbete katılan bizmişiz gibi. Bu esnada filmin 72 dakikası boyunca da kamera önündeki ergenlerin sohbetine tanık oluyoruz. Bu sohbeti izlerken de sürekli bir şey olacak edası bizi ekran başında tutuyor. Ancak olacak olmuyor, olanlar da tatmin etmiyor.

Öncelikle tam bir hikaye yok. Grubun sohbetine katılan kişi bir hacker edası savururken etrafa sonrasında bir hayalete dönüşüyor ve karşımıza temeli atılmamış hayalet hacker çıkıyor. Tabi hikaye gençlerin neden böyle bir sona layık görüldüğünü anlatırken tam anlamıyla tatmin edici bir sonuç vermiyor.

Tabi bir de ergenlerin anlamsız hareketleri, anlamsız olaylar var işin içinde. Bunlardan biri tüm olayların yaşanmasına rağmen karakterlerin bir türlü bilgisayar başından ayrılmaması evin elektriklerinin gitmesine rağmen bağlantılarının kopmaması var. Şimdi bunların hepsini hayalet yapıyor diye düşünebiliriz ama hikaye bunun hakkında en ufak bir bilgi bile vermiyor. Biz televizyon başında karakterlerin anlamsızca öldürülüşünü izliyoruz.

Özetlemek gerekirse iyi bir fikir ortaya atılmış ama hikaye tam olarak kurgulanamamış ve havada kalmış. Bir çok anlamsızlıkta filme saçma sapan bir hava katmış. Korku ve gerilim açısından film bir şey vermemekle birlikte farklı diye belki izlenebilir.

Yönetmen: Levan Gabriadze

Senaryo: Nelson Greaves

Oyuncular:

Heather Sossaman
Laura
Matthew Bohrer
Matt
Courtney Halverson
Val
Shelley Hennig
Blaire
Moses Storm
Mitch

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3713166/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: