Unknown

2011 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Jaume Collet-Serra var. Yönetmenin aklımda kalmış filmi ise Orphan. Orphan’ın afişi bana çok fazla tanıdık geliyor hatta filmi izlediğimi düşünüyordum ama bu yazıyı yazarken izlemediğimi fark ettim. Orphan IMDB’den 7.2 almış ancak sanki fragman bana biraz klasik geldi. Tabi bu arada izlemiş, bloga yazmamış ve aklımdan uçmuş olma ihtimali bile var filmin. İlginç bir tereddüt içerisindeyim. Neyse biz Unknown’a dönelim.

Unknown’da IMDB’den 6.9 almış. Ancak ben filmin bu kadar yüksek puan almasına pek anlam veremedim. Çok etkili bir hikaye ve kurguya sahip değil film. Bunun gibi bir çok filme tanık olduk. Bu filmde onlardan sıyrılacak bir özelliğe sahip değil. Yinede film vakit geçirmek için kendini izletiyor. Filmin sorunlarından biri de kendi içerisinde tutarsız ve mantıksız davranması. Filmin sonunda izleyici ters köşe yapılmak istenmiş ama o beklenen etkiyi izleyen pek alamıyor. Aksiyon dozu ortala bir filmde, gizem biraz merak uyandırıyor ve filmi izlettiriyor.

Teknik açıdan film yeni bir şeyler vermemekle birlikte, aksiyon sahneleri de abartılacak cinsten değil. Biraz doğal bir film gibi. Filmin Berlin’de geçmesi sebebiyle Türkler de filme dahil edilmiş. Bu da biraz inandırıcılığı arttırmış. Tabi filmde bütün olayların kilit noktası Türk taksici ile başlarken, Türklerin cinsel hayatına değinilmesi de cabası. Allah’tan kısa sürüyormuş.

Film Liam Neeson ve Diane Kruger etrafında dönüyor. İkisinden de öyle çok başarılı bir oyunculuk beklememek lazım. Oldukça sıradan bir şekilde karşımıza çıkıyorlar. Söyle bir bakıyorum da genel olarak oyunculuklar da kendinden söz ettirecek şekilde değil. Bu cümlem karşısında senaryonun eti budu ne diye hatırlatıyorum kendime. Basit fotokopi senaryo gibi bir şey filmin senaryosu. Gelelim hikayeye.

Dr. Martin Harris eşi ile birlikte Berlin’e bir konferans için gelir. Bu konferansta Alman bilim adamı ile birlikte yeni bir tohum üzerinde sunum yapılacaktır. Bu tohum da dünyanın açlık sorununu giderecek kadar büyük bir misyona sahiptir. Bu olayı destekleyen bir de Arap şeyhi vardır. Dr. Martin Harris karısı ile birlikte otele geldiğinde çantasını takside unuttuğunu fark eder. Taksi çoktan gitmiş olduğu için de çanta kaybolmuştur. Hemen başka bir taksi durdurarak diğer taksiyi takip etmeye başlar. Taksinin şoförü ise Gina adında kaçak çalışan bir göçmendir. Yolculuk esnasında kaza yaparlar ve araba nehre düşer. Martin’in bir kaç dakika kalbi durmuştur. Kendine geldiğinde ise kimliğini söyler ve karısına ulaşmaya çalışır. Ancak karısı da dahil kimse onu tanımamaktadır. Martin kimliğini kanıtlamak için paçaları sıvar.

Bunun için öncelikle Gina’ya ulaşır. Kızı da işin içine katar. Bu sırada Martin iz sürerken kime yaklaşsa onlar öldürülür. Bir akşam Gina’nın evindeyken ev basılır ve canlarını zor kurtarırlar. Martin peşindekilerin kim olduğunu ve ondan ne istediklerini öğrenmeye çalışır. İşin içinde bir iş vardır. Önce kimliği çalınmış sonrada öldürülmek istenmektedir. Ancak Martin kimliğini ispatlamak için elinden geleni yapar.

Filmin ayrıntısına girmiyorum. İzleyecekler için büyü bozulmasın. Film sonuna doğru ters köşe yapıyor ancak Martin her şeyi hatırladıktan sonra neden yine bildiği yolda gitmiyor anlamış değilim.

Filmi izlemem için en büyük neden filmde Tükçe konuşmaların olduğunu duymamdı. Bu ister istemez film hakkında merak uyandırdı. Eminim ki filmi izleyen bir çok kişi de benimle aynı görüştedir. Yoksa filmin başka bir albenisi yok. Filmin fonunda Türkçe konuşmalar ve müzikleri duymak güzeldi. Bu aslında Almanya’yı ne kadar  ele geçirmiş olduğumuzun da kanıtı bir yerde.

Film boş bir zamanda vakit geçirmek için izlenebilir. Araba ile kovalamaca sahneleri dışında film pek fazla sıkmıyor. Bu sahnelerin de filmin neredeyse üçte ikisine tekabül ettiğini söylemem gerek. Açıkçası Jaume Collet-Serra ile bu filmle tanışmak istemezdim. Filmin bir roman uyarlaması olduğunu da düşünürsek pek olmamış bir uyarlama.

Yönetmen: Jaume Collet-Serra

Senaryo: Oliver ButcherStephen CornwellDidier Van Cauwelaert (Roman: Out of My Head)

Oyuncular:

Liam Neeson
Dr. Martin Harris
Diane Kruger
Gina
January Jones
Elizabeth Harris
Aidan Quinn
Martin B
Bruno Ganz
Ernst Jürgen

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1401152/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?