Upstream Color

Upstream Color, Shane Carruth‘un ikinci filmi. İlk filmi Primer‘in üstünden 9 sene sonra bu filmi çekmiş. Premier2i izlemedem ama hakkında olumlu eleştiriler mevcur. Aynı şey Upstream Color için de geçerli.  Filmi izlerken bolca Tarkovski çağrışımı yaptı bana. Onun bilinmezliği de bu filmde bolca vardı. Film için bazı yorumlarda bulunacağım ama nasıl olacağını ne olacağını bilmiyorum.

Film üzerinde oldukça düşünülmüş. Ancak filmi izlerken yönetmen ne anlatmak istemiş hangi alt göndermelerde bulunmuş, amacı neymiş poek fazla sorgulayamıyorsunuz. Çünkü elimizde izlediğimiz film biraz fazla kopuk ve anlamsız gibi. Filmin sonuna geldiğinizde aklınızda bir şeyler şekilleniyor ve bu şekilde filme bir anlam yükleyebiliryorsunuz. Ancak filme yüklenen anlam da kişiye göre değişiyor. Film tam analmıyla anlatmak istediğinin ne olduğunu anlatmıyor. Bunun yerine anlamlandırma işini bize bırakıyor. Haliyle yüklenen anlamlar da kişiye göre değişiyor.

Filmin müzikleri de yönetmene ait ama sanki bana müzikler biraz zorlama gibi geldi. Belki de az diyalog sürekli değişen karelen benim bu şekilde algılamama sebep oldu. Genel olarak filmin görselliğini beğendim. Kamera açıları, ışık, mekanlar iyiydi. Oyunculuklar ise film için iyiydi ama ne oynadıklarını oyuncuların da anladıklarını düşünmüyorum.

Kris bir gün bir elektroşok ile etkisiz hele getirilir ve kendisine şırınga ile bazı kurt enjekte edilir. Bu dakikadan sonra Kris kendini kaçıran adamın dediklerini yapmaya başlar hipnotize olmuştur. Tüm mal varlığını bu adama verir. Adam sitediğin aldıktan sonra Kris’i bırakır. Vücudunda büyüyen kurtçuğu Kris kendine gelmeye başlayınca fark eder. Bu esnada hipnozunda etkisi ile bir adamın yanına gider ve bu adam Kris’in vücudundan kurtçuğu çıakrır ve bir domuza enjekte eder.

İyice kendine gelen ama yaşadıklarnı bir türülü hatırlamayan Kris tam anlamıyla kendine geldiğinde tüm mal varlığının gitmiş olduğunu görür ve bunu araştırmaya başlar. Bu esnada Jeff adında biri ile tanışır ve birbirlerine aşık olurlar. Daha sonra öğrenirler ki Jeff’te aynı şeyleri yaşamıştır. Hatta onun kurtçuğunun enjekte edildiği domuzda Kris’inki ile birlikte takılmaktadır. Çifliği bakan adam ise onların tüm hareketlerini inceler.

Bu esnada Kris ve Jeff’te sürekli izlendiklerini fark ederler. Bu adamı bulurlar. Onlar gibi diğer insanalarda peşlerini takılır. İkili bu adamı öldürür.

Filmin konusu aslında bu şekilde. Çok fazla derine inmeden aslında filmi hayat döngüsünü anlatıyor diye özetleyebiliriz. Film bence başarılı ve izlenmesi gereken filmler arasında. Ancak her izleyiciye hitap etmeyebilir.

Yönetmen – Senarist: Shane Carruth

Oyuncular:

Amy Seimetz
Kris
Shane Carruth
Jeff
Andrew Sensenig
The Sampler
Thiago Martins
Thief

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2084989/


Yayımlandı

kategorisi

, , , , , , , , , ,

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?