Uri Sunhi / Hepimizin Sevgilisi

Bildiğimiz, beğendiğimiz Kore filmlerinin aksine bu film biraz daha Festival filmi kokuyor. Gerek hikayesi, gerek işlenişi, gerekse abartısız oyunculuğu filmin en akılda kalan yönleri. Yönetmenin usule uygun çekim teknikleri ve kamera hareketleri aslında klasik sinema izleyicisi olarak görüntüleri garipsememize neden olsa da bir süre sonra filme alışmamızı sağlıyor.

Film de kullanılan müzikler oldukça başarılı ve tatmin edici. Oyunculuklarda aynı şekilde. Hikaye ve işlenişten dolayı filmde bir başrol var demek zor. Abartısız oyunculuklar bir karakterin öne çıkmasına pek fazla olanak tanımıyor. Tabi buna en büyük sebep hikayenin sakin biz şekilde karakterler arasında paylaştırılmış olması.

Film aslında Sunhi karakteri etrafında dönüyor. Ancak gizemli bir şekilde ortaya çıkan Sunhi tam anlamıyla ana karakter olmayı da başaramıyor. Üniversitedeki hocasından başka bir ülkede eğitim almak için referans isteyen Sunhi birden bire ortaya çıkar. Ancak hocası onu biraz tersler. Sunhi bir kafede içerken eski sevgilisi, terk ettiği Moon-soo’yu görür. Onu yanına çağırır ve içmeye başlarlar. Moon-soo kendisini neden terk ettiğini öğrenmeye çalışır Sunhi’den ancak bir cevap bulamaz.

Sunhi ise hocasından beklediği referans mektubunu alamayınca onunla yemek yemek ister. Profesör bunu kabul eder. Yemek esnasında eski defterler açılır ve aslında ikisi arasında bir şeylerin olduğu da ortaya çıkar. Sunhi, Profesöre umut verir ve beklediği referans mektubunu yazmasını bekler.

Jae-hak ise Moon-soo ile yakın arkadaşlardır. İkisinin arası bir şekilde açılmıştır ancak Moon-soo bunun neden olduğunu bilemez. Jae-hak ile Sunhi de bir kafede karşılaşır ikisinin arasında da zamanında bir şeyler olmuştur. Üç erkek aslında tam anlamıyla ne olduğunu bilmeden Sunhi’nin oyununa gelmiştir. Sunhi ise sadece referans mektubu için bu üç erkeği kullanır.

Hikaye oldukça basit gözükse de işleniş ve yönetmenin ustalığıyla filmde keyifli ve farklı bir izlenim sunuyor. Ancak yazının başında belirttiğim gibi film festival filmi kıvamında. Yavaş temposu, uzun diyaloglarıyla filmin izlenmesi biraz zor.

Senaryo – Yönetmen: Sang-soo Hong

Oyuncular:

Jae-yeong Jeong
Jae-hak
Yu-mi Jeong
Sunhi
Sang Jung Kim
Min-woo Lee
Seon-gyun Lee
Moon-soo

Linkler:

http://film.iksv.org/tr/film/2775

http://www.imdb.com/title/tt2942512/

http://www.hancinema.net/korean_movie_Our_Sunhi.php

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: