Utopia

Dönem dönem İngiliz dizisi izlemeden edemiyorum. Yine öyle bakınırken bir blogta yorumunu okuduğum, a bir sezon da altı bölümmüş çerez gibi gider diyerek iki sezonu bir oturuşta izlediğim dizi oldu Utopia. Dizi İngiliz kanalı Channel 4’da yayınlanıyordu. Tabi Misfits ile birlikte Channel 4’a sempati duymaya başlamıştım. Utopia’nın da kötü çıkmayacağını düşünüyordum nitekim bunda yanılmadımda. Merakla ardı arına iki sezonu izleyince üçüncü sezonu beklemeye koyuldum. Ancak geçtiğimiz günlerde beklentim yerini üzüntüye bıraktı. Çünkü kanal üçüncü sezonu iptal ederek yayından kaldırmış. Bu nasıl bir mantıktır anlamış değilim. Güzelim dizi nasıl yayından kalkar. Amerikalılar tabi bu güzel diziyi es geçmemiş bir yeniden çevrimini yapma yoluna girmişler tabi nasıl olur Allah bilir. Orijinalinin yerini tutmaz. Neyse diziye dönelim.

Dizi hikaye bakımından biraz alışılmış olsa da anlatım ve görsellik bakımından çok iyi. Hayatımda izlediğim en iyi görselliğe sahip yapımlardan biri. Yapımlar diyorum çünkü belgesel, film vs. görsel işlerle yarışır. Dizi konusunda da en iyi görselliğe sahip dizi. Kesinlikle üniversitelerde ders olarak okutulması gerekli diye düşünüyorum. Tabi sadece görsellik değil dizide karşımıza çıkan. Müzik ve ses kullanımları, çekimler, oyunculuklar her şeyi ile dizi dört dörtlük. İzlerken bu işin özenle yapıldığını anlıyorsunuz. Ve bölüm başına düşen yaklaşık bir saatlik zaman zarfı bir şölen şeklinde geçiyor.

Dizinin renklerinden tutunda, mekanları ve bunlara uyan kostümlerine kadar her şey çok özenli ve çok oturmuş. tabi görselliği destekleyen ve arttıran müzikler de cabası. Zaten İngiliz dizilerinin en önemli özelliklerinden biri müziklerinin iyi olması.

Hikaye biraz bilindik dedik. Ancak bunu da farklı bir şekilde anlatmayı başarmışlar. Bir grup eskiden kalma ve tek seri yayınlanmış Utopia adlı bir çizgi romanın meraklısıdır. Az sayıda olan bu çizgi roman özel bir fan grubu da yaratmıştır kendine. Utopia’da ki hikaye de şu an dünya üzerinde siyasi olarak dönen oyunları anlatmaktadır. Gruptan biri ellinde yayınlanmamış ikinci bölümün olduğunu söyler ve ekibi bir araya gelmelerini gerektiğini söyler. Gruptan üç kişi toplanır ancak diğer iki kişi gelmez toplantıya. Daha sonra öğrenirler ki elinde ikinci bölüm olan kişi intihar etmiştir. Ekip buna inanmaz. Tabi birden bire hayatları değişir. Peşlerinde katiller vardır ve bunlar hiç tanımadıkları Jessica Hyde isimli birini sorarlar. Saklandıkları olaylara anlam yüklemeye çalıştıkları esnada Jessica Hyde birden ortaya çıkar ve onunla birlikte kaçmaya çalışırlar.

Hikayenin bir diğer boyutu da aslında Rus gribi aşısı ile ilgilidir. Devletin üst düzey memuru tehditler karşısında yüksek miktarda Rus gribi sipariş eder. Bunun üzerine kısa bir süre sonra birden Rus gribi patlak verir ve bazı ölümler olur. Tabi bu tamamen aşının kullanılması için yapılan kurmaca olaylardır. Bölümler ilerledikçe aşıyı piyasaya sürenin Bay Tavşan adında biri olduğunu görürler ve ekip bu kişiyi aramaya başlar. Aslında aşı olarak verilen şey insanları kısırlaştıran bir karışımdır.

Bu karışımı yapan da Jessica Hyde’ın babasıdır ve aşının kimyasal bileşkesini Utopia çizgi romanının içine saklamıştır. Bu çizgi romanı da faklı bir isimle kendisi yazmıştır. İlk sezon aşıları yok ederek biter ancak hikaye burada bitmez. Asıl bileşiğin Jessica’nın içinde olduğu öğrenilir. Bu arada babası da yaşamaktadır. Tabi işler iyice kızışır.

Şimdi bu şekilde anlatmakla dizi boşmuş gibi geliyor. Eminim izlediğinizde karakterleri, görselliği gördüğünüzde sizi yüzde yüz tatmin edecek ve kendine bağlayacaktır. Arby/Pietre karakteri çok iyi bir karakter olmuş. Aynı şekilde Jessica’da ikinci sezon performansı ile çok iyi iş çıkarmış.

Özetlemek gerekirse bence kesinlikle izlenmesi gereken diziler arasında Utopia. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Yönetmen:  Marc MundenAlex Garcia LopezWayne YipSamuel Donovan

Senaryo: Mark AldridgeDennis KellyHuw Kennair-JonesClare McDonaldJohn Donnelly

Oyuncular:

Fiona O’Shaughnessy
 Jessica Hyde
Alexandra Roach
 Becky
Nathan Stewart-Jarrett
 Ian Johnson
Adeel Akhtar
 Wilson Wilson
Paul Higgins
 Michael Dugdale
Oliver Woollford
 Grant
Neil Maskell
 Arby
Alistair Petrie
 Geoff

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2384811/

Yorumlar

“Utopia” için bir yanıt

  1. […] canımı sıkan tarafıydı dizinin. Son olarak izlediğim ve görsel olarak hayran kaldığım Utopia bu düşüncelerimin oluşmasına […]

Siz ne düşünüyorsunuz?