Uzumaki / Spiral

İlginç bir film Uzumaki. 1998 yılında yazar çizer  Junji Ito eseri olan Shogakukan’ın çıkarttığı mangadan uyarlanmış. Mangayı ekranlara taşıyan ise Higuchinsky. Ancak Uzumaki film olarak ilginç görüntülere sahne olsa da, kurgu bakımından sınıfta kalıyor. Filmin senaristleri mangadan belli bölümleri almışlar bunları birleştirmişler. Ancak filmde neden sonuç ilişkisi yok. Bir lanetten bahsederken, lanetin ne olduğundan da bir haberiz.

Film spiralleri konu alsa da filmin başında ne biliyorsak filmin sonunda da anı şeyleri biliyoruz. Yani film bize ekstra bir bilgi vermiyor spiraller hakkında. Üstüne üstlük, bahsi geçen lanet, insanların spirallere olan ilgi ve alakası ve onların spiralleşmesi ile lanet arasındaki bağlantı bir soru soru işareti bindiriyor insanın üstüne.

Buna rağmen filmin kasvetli ortamı, ilginç makyajları filmi izletiyor. Animelerin o durağanlığı filimde de mevcut. Ancak renkler ve kamera açıları her şeyin bir şekilde spirallere bağlanması filmi izletiyor. Film bir baş yapıt olmasa da Japon korku sinemasının en iyi ve ilginç filmleri arasında. Tabi manga ve animelerin  Japon korku sinemasına etkileri de yadsınamaz. Uzunakinin çizimlerine de baktığımızda aynı gerilimi tadıyoruz. Belki de bu filmin yada yönetmenin başarısı değil de sanki hikayeyi hayata geçiren Junji Ito‘nun başarısı. Belki de bu başarı spiralin insan üzerindeki etkisidir.

Film küçük bir Japon kasabasın Kurouzu’da geçiyor.  Kirie ve Shuichi çocukluk arkadaşıdırlar. İkisi de birbirinden hoşlanmaktadır ancak olay pek resmiyete dökülmemiştir. Shuichi, Kirie’yi her daim korumak için söz vermiştir. Shuichi’nin babası spirallere takmıştır. Bir gün Kirie ve Shuichi okuldan dönerken, Shuichi’nin babasını spiral olan her şeyi videoya kaydederken bulurlar.

Bir süre sonra, Shuichi’nin babası kendini merdaneli çamaşır makinesinin içine atarak intihar eder. Bu sırada insanlarda da değişim başlamıştır. İnsanların bir çoğunun sırtında salyangoz kabuğu çıkmaya başlamış her biri salyangoza dönemeye başlamıştır. Shuichi, Kirie olan bitene anlam veremezler ancak araştırmaya başlarlar. Artık her yerde spiralin etkilerini görmektedirler. Bu sırada kasabanın üstünde kara bir bulut bulunmaktadır.

Shuichi’nin annesi ise kocasının ölümünden sonra aklını kaybetmiştir. Spiral görmeye tahammülü yoktur. Kendisi hastaneye yatırılır. Ancak kadın parmak uçlarında spiral var diye onları keser hatta kafa derisini de kesmeye başlar. Bu arada kasabada her şey spiral halini almıştır.

Kasaba da olan bitene kimse anlam veremez. Filmin karakterleri gibi, biz de bir anlam veremeyiz. Diyaloglar oldukça kısır ve olay örgüsü ile ilgili açıklama içermemekte. Filmin belki de başının ve sonunun olmaması, bir anlam veremememiz spiralin sonsuzluğuna işaret etmekte.

Film kesinlikle izlenmesi gereken bir film. Anlatım yada kurgudan çok, görsellik ve içerdiği kasvet duygusunu hissetmek için… Film Japon korku sinemasının en iyileri arasında. Elbette daha iyi olabilirdi ancak bu görsellikle de tatmin edici.

Yönetmen: Higuchinsky

Senarist:

Junji Ito manga
Kengo Kaji
Takao Nitta
Chika Yasuo

Oyuncular:

Eriko Hatsune Kirie Goshima
Fhi Fan Shuichi Saito
Hinako Saeki Kyoko Sekino
Eun-Kyung Shin Chie Marayama
Keiko Takahashi Yukie Saito

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0244870/

http://en.wikipedia.org/wiki/Uzumaki_(film)

 

2 Comments

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: