Uzun aranın dönüşü neden “Sandman”la olmasın?

Haklı bir soru değil mi? Gerçi ben yine bir şeyler yazana kadar yine ortalıkta bir çok şey dönmeye başladı. İnsanlar yemedi, içmedi izledi üstüne böyle acayip videolar çekti. İşte çalışma şevki budur…

Aslında ben Sandman ile ilgili çok çek söylemeyeceğim. Bir kıyasa girip, nasıl hayal kırıklığına uğradığımdan, karakterlerin oturmamazlığından, olay örgüsünden bahsetmeyeceğim. Zaten herkes bunu yapıyor. Ortalıkta iyi karşılaştırma videoları var. Ben sadece dizi olan Sandman’den bahsedeceğim.

Kült olmuş bir eseri yorumlamak zor. Zaten onun kadar iyi ya da onun yerine geçecek bir şey yapamazsınız. Bu konuda bazı şeyler durumlar vardır. Mesela Kubrick, Stephen King‘in The Shining‘i çekerken olayı çok farklı yorumladı ve araya iki farklı kült çıktı. İkisinin aynı kitap ya da ana fikir haricinde aynı hikayeyi anlattığından tam anlamıyla emin olamazsınız. Bir diğer durum ise Fight Club için geçerli. David Fincher kült bir film yaptıktan sonra Chuck Palahniuk‘un kitabı parladı. İkisi arasında farklar vardı. Hatta Darren Aronofsky, Requiem for a Dream‘den bir kült çıkartırken Hubert Selby Jr.‘ın metni zor okunan anlaşılması güç bir metindi. Tüm bunların ortak noktası aslında kitap uyarlamaları olmasına rağmen birebir uyarlanmamaları.

Bu hem ticari olarak hem de hikayelerin yaratıcısı olarak islenmeyecek bir şey. Şimdi Sandman‘ın bire bir çevrimine erişseniz, karakterler olaylar bire bir olsa kim çizgi roman sersini alsın ki? Sonuçta şaşalı sözler içeren uzun betimlemeler yapan bir metin de değil. Öyle bile olsa bunu iyi yansıtabilen filmler de var. Mesela Lord Of The Rings izlerken, türler çok da farklı değillerdi. Yine de kısmen de olsa karakter ve ara hikaye değişiklikleri vardı.

Yani özetle, ben hikayenin kıyaslanması taraftarı değilim. Bu yapım eserden farklı bir yapımdır. Her çeklin Batman, Batman olmadığı gibi, her çekilen Spiderman da Siperderman değil. Sandman karakterinin tuttuğunu görürsek onu farklı dizi ve filmlerde de görebiliriz. Neden olmasın?

Aslında 1989 yılında ortaya çıkan bir karakterin günümüze uyarlanma kıvamını sevdim. Zaten genel olarak Neil Gaiman işin başında durmuş ama yine de son dönem klişeleri biraz canımı sıkmadı değil. Karakterlerin tamamı eşcinseldi. Tama orijinal hikayede de vardılar olmaları da gerek ama sadece bunları mı ön plana çıkartıp dizide kullanmak gerekliydi soruyorum. Madem öyle çizgi romanlarda hayvanların rüyalarının bölümü de vardı onları da ekleseydiniz. Eşitlik herkes ve her şey için değil mi? Neyse bu konuya girmeyeceğim.

Genel olarak kendini izleten ama izledim gitti dedirten bir dizi olmuş Sandman. Yüksek bütçeli olmasına rağmen yer yer basit duran görsel efektler beni tatmin etmedi. Bir de ses olarak daha iyi bir performans beklerdim.

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: