V/H/S/2

İlk film ile kıyasladığımda bu film teknik açıdan daha iyi ama nedense ilkinin tadını tam anlamıyla veremiyordu. Ancak bu şekilde bir seri geleceği aşikar. İlk filmin süresi 116 dakikaydı bu filmin süresi ise 96 dakika aradaki yirmi dakikalık fark araya bir dakika daha sığdırılabilirmiş gibi hissettirdi bana ancak hikayelerin bu kadar kısa sürede çekilip yeni bir film olarak piyasaya sunulması iyi gişe başarısını tökezlememesi düşüncesiyle olduğunu düşünüyorum.

Kısa filmlerin yönetmen koltuğunda ilk filmden pek fazla isme rastlamıyoruz. Bu da aslında ikinci filmin karşımıza neden bu şekilde çıktığının kanıtı. İlk filmdeki tarikat hikayesi olumlu tepkileri üzerine yapımcılar bu fikir üstüne oynayarak filmin en uzun hikayesini bir tarikat olayına ayırmışlar ve filmin en başarılı hikayelerinden biri.

Teknik açıdan iyileşme var dedim ancak ilk film VHS formatını hissettirmesine rağmen ikinci film bunu hissettirmiyordu. Bilindik başlangıçtaki VHS bozulmalarından sonra efeklerde dahil karşımıza bildin HD görüntüler çıkıyordu. Keşke filmi biraz daha bozsalarmış.

Ana hikaye olan ölü adamın yattığı eve bu kez gazeteci olduğunu düşündüğüm bir çift geliyor ve ablamız bu vhs kasetleri izlemeye başlıyor. Hikaye sonunda abla zombi gibi bir şeye dönüşüyor ama nedir nedendir bilinmez. Belki üçüncü hikaye bunun hakkında azcık bilgi verir. Diğer hikayeler ise söyle:

Clinical Trials: Görme srounu olan bir genç bir klinikte yeni denenen bir prototip göz taktırır. Aslında bu göz bir kameradır görüntüleri işler ve beyne aktarır aynı zamanda bu görüntüler kaydedilmektedir de. Ancak eleman bir süre sonra evde birilerini görmeye başlar. Bunlar ölü insanlardır. Bir süre sonra evine bir kız gelir. Oda aynı klinikte işitme cihazı taktırmıştır ve hayaletleri duymaktadır. Bunun üzerine hayaletler bu kişilere saldırır. Ancak anladığım kadarıyla bu hayaletler hep kötü. Bazı sahnelere anlam veremesem ve hikayede çok boşluklar olsa da gözde kamera fikri fena değildi. Onun haricinde klasik bir hayaletli ev hikayesi modundaydı.

A Ride In The Park: Klasik bir zombi hikayesi var karşımızda. Yine ne olduğu neden olduğu belli değil. Genç parkta bisiklete binecekken kaskına kamera koyar ve çekime başlar. Bu sırada yerde yatan birini görür ve ona yardım etmek için durur ancak bu kişi tarafından ısırılır ve zombi olur. Bu dakikadan sonra bir zombi tarafından kullanılan kameradan filmi izleriz. Korku namına bir şey olamasa da bol kanlı, bağırsaklı bir film.

Safe Haven: Bu hikaye filmin en uzun ve tüm vhs serileri arasında en iyi olanı bence. Televizyoncu bir ekip Endonezya’da okul binasına çekim için gidiyor. Bu okul binasının özelliklerinden biri de bir tarikat binası olmasıdır. Televizyon ekibi okul müdürü ile röportaj yaparken birden işlerin karıştığını görüyorsunuz. Birden insanlar intihar etmeye, birbirlerini öldürmeye başlıyor. Tabi televizyon ekibi de köşeye sıkışıyor. Onlarla birlikte dar koridorlarda ve sapkın müritler arasında sizde kalıyorsunuz. Filmde şeytanın doğuşu her ne kadar mantıksız gibi gözükse de iyi olmuş. Efektler ve ortamın yansıtılması oldukça başarılı. Tam anlamıyla mükemmel bir kaos ortamı yakalanmış ve yansıtılmış. Başlı başına bir film olabilecek hikaye.

Alien Abduction Slumber Party: Bu hikayede farklı bir şey rastlamadım. Bir grup çocuk aileleri evden uzaklaşınca arkadaşları ile bilikte toplanırlar. Bu sırada köpekleirnin başına da bir kamera bağlarlar. Köpek kamera ile bilikte dolanırken olan biteni kayda alır. Akşam olduğunda evde garip şeyler olmaya başlar. Birileri çocukları kaçırmaya teşebbüs eder ve onları çuval içine sokarak kaçırır. Son olarak çuval içinden çıktıklarında orman giib bir yerdelerdir ve onları kaçıran uzaylılardır. Uzaylıların çuval gibi bir şey kullanma amacını da pek anlayamadım gerçi. Pek iyi bir hikayeydi diyemeyeceğim.

Belirttiğim gibi teknik açıdan iyi ama hikaye açısından sönük bir film V/H/S/2. İlkini aratıyor. Umarım gelecek üçüncü film bu serinin en iyi filmi olur ki bu seri beklere, altılara uzanır gibi gözüküyor. Parça parça izlenilebilir hikayeler. Aralarında bir bağlantı yok. Keyfinize göre seçebilirsiniz.

Yönetmen:

Simon Barrett Tape 49
Jason Eisener Slumber Party Alien Abduction
Gareth Evans Safe Haven
Gregg Hale A Ride in the Park
Eduardo Sánchez A Ride in the Park
Timo Tjahjanto Safe Haven
Adam Wingard Phase I Clinical Trials

Senaryo:

Simon Barrett Tape 49, Phase I Clinical Trials
Jamie Nash A Ride in the Park
Timo Tjahjanto Safe Haven
Gareth Evans Safe Haven
Jason Eisener Slumber Party Alien Abduction
John Davies Slumber Party Alien Abduction
Brad Miska concept
Timo Tjahjanto Safe Haven
Eduardo Sánchez A Ride in the Park

Oyuncular:

Larry (Tape 49)
Ayesha (Tape 49)
Herman (Phase I Clinical Trials)
Clarissa (Phase I Clinical Trials)
Biker (A Ride in the Park)
Screaming Girl (A Ride in the Park)
Zombie (A Ride in the Park)
Zombie (A Ride in the Park)
Adam (Safe Haven)
Lena (Safe Haven)

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2450186/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: