Vinci

Biraz kopuk kopuk izlediğim ama sürükleyici ve eğlenceli bir hırsızlık filmi Vinci. Yönetmen ve senarist Polonya Sinemasının hatırı sayılır isimlerinden Juliusz Machulski. Filmde hikaye, olay örgüsü başarılı bir şekilde tasarlanmış. Film sanat eseri hırsızlığı üzerine dönse de aslında anlıyoruz ki başından beri amacı bu değil.

Azılı bir hırsız olan Robert Cuminski (Cuma) sağlık sorunları sebebi ile hapishaneden şartlı olarak tahliye edilir. Ancak Cuma’nın bir planı vardır.Leonardo da Vinci’nin  Lady with an Ermine tablosu şehire gelmiştir ve bunu çalıp değerlendirmek istemektedir. Yanına bir patlayıcı uzmanı bir polisi de alarak ayrıntılı bir plan hazırlar. Tablonun bir kopyasını yaptırır, geçeceği güzergahları iyice incelerler ve kimsenin hayal etmeyeceği bir şekilde tabloyu çalarlar.

Tabi plan ne kadar ayrıntılı olursa olsun, yolunda gitmeyen şeyler olur. Bu da ekibin polisle dalaşmasına sebep olur. Tam işler sarpa saracak derken ekip, tabloyu satmak için birilerini  araştırmaya başlar. Bu konu ile ilgilenen bir kaç kişiyi de bulur. Görüşmeler başlar. Burada ayrıntılara girip filmin tadını kaçırmak istemiyorum.

Filmde o kadar çok şey oluyor ki bunları tek tek anlatmak zor. Ama film oldukça akıcı. Başından sonuna kadar filmde bir aksiyon mevcut. İzlerken olan biteni kavramak için biraz zorlansanız da dikkatli bir izleme ile filmin gidişatı hakkında yorum yapabiliyorsunuz. Ancak belirtmeliyim ki film sonuna kadar şaşırtmaya devam ediyor.

Görsellik ve kurgu filmde oldukça başarılı. Oyunculuklar tatmin edici. Ben göze batan sırıtan yada abartılmış bir oyunculuk görmedim. Aslında filmin bir Amerikan uyarlamasının olmamasına şaşırdım. Hollywood’un bu filmi tüketmemesi ilginç.

Özetlemek gerekirse, her şeyiyle izlenebilir bir film. Aksiyon dozu, komedi dozu, hepsi kıvamında ayarlanmış. Karakterler salaklıkla dahilik arasında gidip geliyor. Tabi filmi izlerken bu da kurgu hakkında kesin yorum yapmamızı filmin sonunu kestirmenizi engelliyor.

Tabi tüm bunlara rağmen filmde bazı çekim hataları mevcut. Ancak bunlar filmin tadını kaçırmıyor.Bu karakterlerden bekleyebileceğiniz bir şeymiş gibi karşılıyorsunuz durumu.  İzlenmesi keyifli boş zaman için bire bir Vinci. Tavsiye ederim.

Yönetmen – Senaryo: Juliusz Machulski

Oyuncular:

Robert Wieckiewicz
Robert “Cuma” Cuminski
Borys Szyc
Julian
Mieczyslaw Grabka
Gruby
Marcin Dorocinski
Wilk
Kamilla Baar
Magda
Jacek Król
Werbus

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0425622/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: