Vital

2004 yılında bir çok büyük festivalde gösterilmiş ve ödül almış bir film Vital. Yönetmen koltuğunda,Tetsuo‘dan da tanıdığımız usta yönetmen Shinya Tsukamoto var. Ancak Shinya Tsukamoto bu kez demir parçaları, mekanik karmaşalardan farklı olarak insan vücuduna, et ve kemiğe değinmiş bu kezde. Aslında film için bir dram diyebiliriz. Shinya Tsukamoto ve dram ikilisi kulağa çok garip gelse de film sonunda bir hüzün bulutu üstünüzü ister istemez kaplıyor.

Filmin vermek istediği aslında insanın hatıraları olmadığında, insan olmaktan çıktığı yönünde. Bu konuda da oldukça başarılı. Ölüm ve aşk üzerine dönen bir hikayede, duygular ve duyguların yoksunluğuna çok güzel değinilmiş.

Hiroshi Takagi bir trafik kazasında bilincini kaybetmiştir. Yanında bulunan kız arkadaşı, Ryôko Ooyama ise ölmüştür. Bu ikilinin ilginçte bir ilişkisi vardır. Hiroshi Takagi geçmişe ait hiç birşey hatırlamamaktadır. Sadece arada sırada, Ryôko ile ilgili rüyalar görmektedir. Ryôko’nun ailesi ise arabayı kullanan, Hiroshi’yi suçlamaktadır.

Hiroshi  geçmişe ait bir şeyler araştırırken tıpa olan merakını keşfeder. Burada pek ayrıntılı olarak anlamadığım nokta Hiroshi zaten tıp öğrencisi midir, yoksa tıpa yeni mi başlar. Sonuçta Hiroshi tıp okumaya başlar / devam eder. Derste gruplara ayrılarak her bir gruba otopsi yapmaları ve organları incelemeleri için, ceset verirler. Hiroshi ve ekibine de bir kadın cesedi düşer. Hiroshi zamanla anlar ki bu ceset, Ryôko’nun cesedidir.

Hiroshi geçmişi hatırlamamaktadır ama, Ryôko’ya karşı hisleri karmaşık hale gelmiştir. Kendisinden başkasının onun cesedine dokunmasını istemez ve kızın ailesi ile biraz daha da yaklaşarak onun hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışır.

Filmi kısaca bu şekilde özelteyebiliriz ancak anlatmak istediklerini kelimelere dökmez zor. İnsan olmak, aşk, ölüm gibi bir çok önemli noktaya başarılı bir şekilde değinmiş.

Oyuncuklar oldukça başarılı. Görüntüler ve çekimlerde aynı derecede. Müziklerde filmle o kadar bağdaşmış ki var mı yok mu anlamıyorsunuz bile. Japon sinemasının izlenmesi gerekenler arasında. Shinya Tsukamoto‘nun bir dramını görmekse ayrı bir zevk.

Yönetmen – Senarist: Shinya Tsukamoto

Oyuncular:

Tadanobu Asano
Hiroshi Takagi
Nami Tsukamoto
Ryôko Ooyama
Kiki
Ikumi

Linkler:

http://genovaninja.blogspot.com/2011/03/vital.html

http://www.imdb.com/title/tt0417243/

http://en.wikipedia.org/wiki/Vital_(film)


Yayımlandı

kategorisi

, , , , , , , , , , , ,

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?