Vittorio – Anne Rice

Bram Stoker haricinde vampir hikayeleri okuduğumu hatırlamıyorum. Zaten son dönemdeki vampir hikayeleri garip bir hal almışken bir tanesini de ben okuyayım dedim. İndirimde olan kitapları da gördükten sonra Vampirle Görüşmenin de yazarı olan Anne Rice’nin Vittorio’sunu alıp okumaya başladım. Nede olsa Anne Rice eski bir yazardı ve son dönem vampirlerinden daha farklı blindik vampirler çıkaracaktı karşımıza.

Nitekim de öyle oldu. Hikaye 1400’ler de geçiyor ve bir aşk hikayesi. Yazarın mekan tasvirleri oldukça başarılıydı. Buna rağmen hikaye işleyişi ve anlatımında bazı aksaklıklar vardı. Her her sıkılmadım desem yalan olmaz. Kitap oldukça yumuşak bir kitaptı. Ne gerilim dozu yüksek, ne macera dozu, ne de aşk dozu yüksekti. Vittorio’nun başından geçen olayları anlatması birden bire bir vampire açık olması tam anlamıyla kestiremediğim kısımlardı. Kitap oldukça durağan ve sönük çıktı. Psikolojik etkisi de açıkçası hiç yoktu.

Kitap Arkası

Küçük bir çocukken korkunç bir rüya görmüştüm. Rüyamda kardeşlerimin kesik başlarını kucağımda tutuyordum. Kocaman, kıpır kıpır gözleri kızarmış yanakları dışında tamamen hareketsiz ve sessizdiler. Benimse adeta dilim tutulmuş, kucağımdaki bu görüntüye bakakalmıştım.
Ve bir gün rüyam gerçek oldu.
Ama kimse ne onlar ne de benim için ağlayabilir artık, çünkü isimsiz olarak gömülmelerinden bu yana beş yüz yıl geçti.
Ben bir vampirim.
Adım Vittorio..
“Pandora” ve “Vampirle konuşma”nın yazarı Anne Rice bu kitapta bizi ortaçağın Floransasına, Vittorio’nun ülkesine götürüyor.
“Romeo ve Juliet”in vampir versiyonu olarak adlandırılan bu roman, kutsal ve lanetli harikalarla dolu bir Rönesans İtalya’sında genç aşkın ve masumiyetin yitiriliş öyküsünü anlatıyor.

Çeviren: İlkin İnanç
Yayın Evi: Martı Yayınları
Yayın Yılı: 2007
Orjinal Adı: Vittorio The Vampire
216 sayfa
Kitap Kağıdı
13,5×20 cm
Karton Kapak
ISBN:9758461745
Dili: TÜRKÇE

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: