Walled In

Aslında film başarılı bir konuya sahip. Ana fikir iyi olmasına rağmen senaryo ve işleyiş ve oyunculuk filmin başarısız bir yapım olmasında etkili olmuş. Çekim tekniği ve korku unsurları olarak standart bir film. Film korku filmi olarak geçmesine rağmen adına yakıştırılanı izleyiciye aktarmıyor. Bu durumda gerilim bekliyoruz filmden ancak onu da vermiyor bize. Bir çok yönden tatmin etmeyen bir film Walled In.

Film, Serge Brussolo‘un çok satan kitabı “Les Emmures”ten uyarlanmış. Bu hususta kitabı okumayan biri olaraka başarısız bir uyarlama olduğunu size size söyleyebilirim. Film bunu kesinlikle hissettiriyor.

Sam, okuldan yeni mezun olmuş genç ve güzel bir mühendistir. Aile mesleği olan bina yıkım işine devam etmektedir. Babası ona okul mezuniyet hediyesi olarak ünlü bir mimarin yapısı olan binanın yıkım işini verir. Sam bu işten çok memnun olur. Binayı ise Malestrazza çok iyi bir mimar yapmıştır. Ancak Malestrazza’nın kötü der bir ünü vardır.

Sam, yıkım noktalarını bulmak için binaya geldiğinde bu garip yapının hikayesini öğrenir. Binanın duvarlarından yıllar önce cesetler çıkmıştır. Malestrazza binaları kuvvetlendirmek için, insanları duvarların içine gömmektedir. Sam, bunu duyduğunda araştırmaya başlar. Bu arada binada da gerip olaylar olmaktadır. Bina sorumlusu Mary’nin oğlu Jimmy ile birlikte binayı gezmeye başlar. Jimmy’de Sam’a aşık olmuştur.

Biz filmin ilerleyen dakikalarında Malestrazza ve hayaletler ile ilgili bir şeyler beklerken film birden döner. Tabi tatminsiz dönüş, korku yerine psikolojik dramaya göz kırpar. İşte burada film girmemesi gereken yola girer. Öyle ki ne oyunculuk ne de diyaloglar istenilen duyguyu vermek için yetersizdir. Buna rağmen ne  olacak diye filmi izliyorsunuz ama film kesinlikle sizi tatmin etmiyor.

Genel hatlarıyla başarısız bir film Walled In. Belki başka ellerde daha iyi bir film olabilirmiş. Ama olmamış.

Yönetmen: Gilles Paquet-Brenner

Senarist:

Serge Brussolo roman
Rodolphe Tissot
Olivier Volpi
Sylvain White
Gilles Paquet-Brenner

Oyuncular:

Mischa Barton Sam
Darla Biccum Liz Walczak
Cameron Bright Jimmy
Eugene Clark Burnett
Mark Claxton Richard
Pascal Greggory Malestrazza
Shannon Jardine Store Clerk

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1104006/

http://en.wikipedia.org/wiki/Walled_In

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: