Wanted

Sinemanın son zamanlarda en çok gözüme çarpan yönetmenlerinden biri olan Timur Bakmembatov‘dan Hollywood (?) tarzı mükkemmel bir aksiyon film. Eh yapım Hollywood olunca tanıdık yüzler çıkıyor karşımıza; James McAvoy, Morgan Freeman, Angelina Jolie gibi. Film başlar başlamaz kendine çekiyor sizi ve soluksuz filmin akışına kaptırıyorsunuz kendinizi. Tıpkı Nochnoy dozor (Night Watch) ve Dnevnoy dozor‘da (Day Watch) olduğu gibi.

Rusya’da kendini ispatlayan Bakmembatov tası tarağı toplayıp Amerikaya gider ve ortaya Wanted çıkar. Matrix’e taş çıkartacak, bu da fazla diyeceğiniz sahneler sizi belkiyor.

Wes hayatında oldkça başarısız olan ve sürekli kendini sorgulayan bir karakterdir. Ani baş ağrıları ve ve gel gitleri vardır. Bunun sebebini panik atak olarak değerlendirdiği için sürekli antidepresan kullanmaktadır. Bir gün markette izlendiğini hisseder bu arada ve bu kişiden onu kurtaran Fox olur. Bu Wes’in hayatını değiştirecektir. Daha sonra Solan’ın önderliğindeki kardeşlikte bir katil olacaktır.

Filmin can alıcı görüntülerinden bazılarını fragmanlarda görmüşsünzdür. Daha fazlası ise filmde. Artık klasik Bakmembatov sahnesi diyebileceğim araba sahnesi yine akılda kalacak türden. Şöyle bir baktığımızda filmde yine Mark Miller adı geçiyor ama pekte çizgi romanın aslına sağdık kalınmamış.

Ama şu gerçek ki önceki Bakmembatov filmlerini izlememişseniz, bu film sizi onları izlemeye sevkedebilir. Benim tavsiyem ise ilk önce onları izlemenizdir. Tabi değinmek gereken bir gerçek daha var, Bakmembatov filmlerini sinemada yada iyi bir görüntü ve ses sisteinde izlemiyorsanız alacağınız zevk yüzde yirmi olabilir.

(Hızlı bir filme böyle hızlı karışık ordan oraya atlayan bir yazı olur zaten :))


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?