Wayward Pines

Dizide  M. Night Shyamalan adını gördüğüm için izlemeye başladım. Aslında çok umutlu değildim diziden. Dizi beni yanılttı mı? Elbetteki hayır. Ancak farklı bir edası vardı dizinin. Dizide gizem biraz fazla olunca bende neyi nasıl bağlayacaklar merakıyla diziyi izlemeye başladım. Aslında dizi farklı bir şey vermiyordu Shyamalan filmlerinden her şey vardı dizide hatta buna ek olarak bir çok ta kendi türüne uygun dizi ve filmin harmanı.

Dizide Matt Dillon baş roldeydi. Rol için iyi seçimdi ama tam anlamıyla karakterin altı doldurmamıştı. Aslında genel olarak karakterlerin temeli sağlam değildi. Tabi bunu da ben dizinin genel gizemine bağlıyorum. Dizide Matt Dillon, Ethan Burke karakterini canlandırıyor ve hikaye onun üzerine dönüyor.

Ethan Burke, Gizli Servis’te özel ajan olarak çalışmaktadır. İki arkadaşı birden bire ortadan kaybolur. Bunlardan biri aynı zamanda sevgilisi Kate Hewson’dur. Ethan, bu kayıpları araştırırken yolu Idaho eyaletinin Wayward Pines şehrine düşer. Ethan burada bir kaza yapar ve gözlerini şehir hastanesinde açar. Ancak bu şehir biraz farklıdır.

Bu şehirde farklı kanunlar ve insanlar vardır. Herkesin belli bir görevi ve konuşmaması gerekenler vardır. Ethan burada araştırmalarına başlar. Gizi bir şekilde ona Beverly Brown yardım eder. Beverly Brown karakterini canlandıran ise Juliette Lewis. Zaten diziye başlama sebeplerinden biri de Juliette Lewis diyebilirim. Ancak onun da dizinin üçüncü bölümü ölerek diziden ayrılması canımı sıkmıştı. 

Ethan araştırmalarını yaparken, burada Kate’i görür ama Kate ona yakın davranmamakla birlikte bir başkası ile evlidir. Kate, Ethan’a gizli kapaklı bir şeyler anlatır. Ancak onun araştırma yapması bütün dikkatleri üzerine çekmesi demektir. Ethan yavaş yavaş bulundu ortama ayak uydurur bu sırada karısı ve çocuğu da Wayward Pines’a gelmişlerdir. Ethan, bir çaresini bularak kasabadan kaçar ve aslında eski dünyanın kalmadığını ve insandan dönüşmüş bir takım yaratıkların ortada dolandığını görür. Bu dakikadan sonra Ethan yönetime çalışmaya başlar. Bu sırada Kate’de buradan kaçış için bir grup kurar.

Tabi ben hikayeyi baya yüzeysel anlattım. Kasaba yönetimi, cezalandırma yöntemleri, yaşayış biçimleri oldukça farklı Tabi burada bir çok filme de göz kırpıyor hem şehir hemde karakterler olarak. İlk cümlelerde de belirttiğim gibi karakterler oldukça yüzeysel. Karakterler ya abartılı yada çok tepkisiz. Aldıkları kararlar, yaptıkları işler sonuca ve nedene bağlanamıyor. Bir kaç karakter ön planda olurken diğer karakterler etkisi elemen birer figüran gibi. Herkes bir robot misali hareket ediyor. Tamam orada yaşayanlar bu duruma ayak uydurmuş diyeceğim ama yeni gelen Ethan ve karısı nasıl olur da tepki vermez o da başka bir konu. Adamın sevgilisi ile aynı yerde sorgusuz sualsiz vakit geçirebiliyorlar.

Dizi bir sezon olarak kurgulanmıştı. Ben diziye bu şekilde başlardım. Ancak her şey o kadar çabuk olup bitti ki dizinin altıncı bölümünde aslında her şeyi biliyorduk. Haliyle ben bundan sonra ne olacak diye düşünmeye başladım ve hikaye sıradan bir Amerikan var olma hikayesine dönüştü. Final de belki devamı gelir diye bir sürü soru işareti ile berbat bir final yaptı. Belki devamı da gelebilir o ayrı konu ama ben dizinin nasıl toparlanacağını nereye gideceğini tam anlamıyla kestiremiyorum.

Yaratıcı: Chad Hodge

Oyuncular:

Matt Dillon
 Ethan Burke
Carla Gugino
 Kate Hewson
Shannyn Sossamon
 Theresa Burke
Toby Jones
 Dr. Jenkins
Charlie Tahan
 Ben Burke

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2618986/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: