Wel-keom Too Dong-mak-gol / Welcome to Dongmakgol

웰컴투 동막골

Evet yine yazmakta geciktiğim mükemmel bir filmin takdimini yapmak isterim. İşte Kore sinemasının yüz aklarından dünya sinemasının güzide eserlerinden olan bu film hakkında aslında söylenecek çok şey var. Bir o kadar da söylenecek çok şey yok. Neden bu ikilem diye sorarsanız film kesinlikle izlenmesi gerekenler arasında.Yani anlatmakla olmaz.

Dongmakgol diye Allah’ın unuttuğu bir köyde, köylüler mutlu bir şekilde yaşamaktadır. Dünyada olup bitenlerden bi haber bir halkın başından geçenleri anlatıyor film. Unutmadan söylemek gerekir ki film gerçek bir hikayeden esinlenerek yapılmış. Kuzey Kore ve Güney Kore savaşı esnasında her iki ülke askerlerinden bir kaç kişi bu köye sığınır. tabi birde Amerikalı asker. Köy halkının olan bitenden haberi yok. Ömürleri boyunca kimse savaşmamış, dışarıya da hiç açılmamışlar. Tabi ili zıt görüşlü askerler bir araya gelince ortalık biraz karışır.

Ancak hepsi birbiri ile didişse de köy halkına olan saygıları yüzünden bu gerilimi arttırmazlar. Bir süre sonra köy halkından biri gibi onlarla yaşamaya onlara yardım etmeye başlarlar. Onlar içinde her şey çok güzel olmaya başlamıştır. Tam bu sırada uçak pilotu olan ve uçağı düşen Amerikalıyı bulmak üzere askerler bu köyle gelir. Her şey birbirine karışır. Askerlerimiz birlik olarak bu köyü korumak için dikkatleri başka bir yöne çekerler.

Hikaye, anlatım, oyunculuk, görüntüler ve müzikler tek kelime ile mükemmel . Bu arada film yönetmen, Park Kwang-hyeon ilk filmi. filmin mükemmel müziklerini ise Joe Hisaishi yapmış. Bu onunda ilk Kore filmi müzikleri.Masalsı bir anlatımla sinema filmi mi yoksa bir animasyon mu olduğunu anlamıyorsunuz… Karakterler de bir o kadar sempatik…

Filmin melodramik yapısı, insanında psikolojisi ile oynuyor. Gülerken kendinizi ağlar ağlarken düşünür, üzülür, yine birden bire güler buluyorsunuz. Ancak filmin anlatmak istedikleri birebir ulaşıyor izleyiciye sıkmadan merakla izleterek. O köyle kendimizden o kadar parça buluyoruz ki onlardan biri olduğumuzu düşünüyoruz. Sonra o ideolojik köpekliklerin her birinin aslında boş olduğunu anlıyoruz.

Film bize savaşın anlamsızlığını tekrar gösteriyor… Hatta didişmenin…

Oyuncular:


Jae-yeong Jeong Chief Comrade Lee Su-Hwa

Ha-kyun Shin 2nd Lt. Pyo Hyun-Chul

Hye-jeong Kang Yeo-il

Ha-ryong Lim Jang Young-hee (North)

Jae-kyeong Seo Army Medic Mun Sang-sang (South)

Deok-Hwan Ryu Seo Taek-ki (North)
Steve Taschler Smith

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0475783/

http://www.hancinema.net/korean_movie_Welcome_to_Dongmakgol.php

http://en.wikipedia.org/wiki/Welcome_to_Dongmakgol

Yorumlar

“Wel-keom Too Dong-mak-gol / Welcome to Dongmakgol” için bir yanıt

  1. bunusevdim avatarı

    Her ne kadar tezat gibi görünse de sevimli bir savaş filmidir bu. Ben çok sevdim o masalsı anlatımını, hele o mısırlar..

Siz ne düşünüyorsunuz?