What We Do In The Shadows / Aylak Vampirler

Çok ilginç bir film What We Do In The Shadows / Aylak Vampirler. İyimi desem kötü mü desem bilemedim. Yani iki arada bir derede bırakan bir film. Filmin en büyük özelliği kurmaca belgesel (mockumentary) olması. Bu bakımdan filmi kıyaslayacak pek filim yok. Yani kendi çapında bir film. Bir kurmaca belgesel olarak film oldukça başarılı. Filme eklenen ince göndermeler filmin espri anlaşıyı biraz bize uzak olsa da yine de keyifle izlenim sunuyor.

Filmin her dakikasında ne çıkacak diyorsunuz. Tabi filmin belgesel tadında olup sürekli izleyiciyle etkileşimde olması, yani aynı evde yaşayan vampir arkadaşların hayatını gözler önüne sermesi. Tabi bunu yaparken de son dönem vampir filmleri ve bu filmlere başarılı bir şekilde dalga geçiyor.

Film oldukça düşük bütçeli. Bunu kullanılan efeklerden de görüyoruz. Zaten filmin de bu kadar keyifli ve doğal olmasının sebeplerinden biri de bu. Film teknik açıdan çok fazla bir şey barındırmıyor. Oyunculuklar ise filme uymuş. Yani çok iyi değil ama ekibin hepsi eğlendikleri  içim göze çarpan bir şey yok.

Viago, Vladislav, Deacon ve Petyr aynı evde yaşayan dört vampirdir. Vampirler normal şartlarda birlikte yaşamazlar ama bu dört arkadaş uzun zamandan beri birlikte aynı evde yaşamaktadırlar. Gündelik hayatlarını insanlara açmak için bir belgesel çekerler. Onlar hayatlarına devam ederken, bir kamera etrafalrında döner ve onlarla etkileşimli olarak hayatlarını kayda alırlar.

Tabi bu dört arkadaşın hayat hikaeysi üzerinden, gündelik hayat, arkadaşlık, insan ilişkileri, teknoloji hakkında yorumları ve eleştirilerini de yapıyor. Bu eleştirilerle bildiğimiz vampir fantazisini de eklemişler ve kurt adamlarla olan nefretlerini de dile getirmişler. Tabi bu da çok eğlenceli bir şekilde olmuş.

Özetlemek gerekirse eğlenceli bir film What We Do In The Shadows / Aylak Vampirler. Farklı bir tat isteyenler için birebir. İzlemenizi tavsiye ederim.

Yönetmen – Senaryo: Jemaine Clement, Taika Waititi

Oyuncular:

Jemaine Clement
Vladislav
Taika Waititi
Viago
Jonathan Brugh
Deacon
Cori Gonzalez-Macuer
Nick
Stuart Rutherford
Stu
Ben Fransham
Petyr

Linkler:

http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/what-we-do-in-the-shadows

http://www.imdb.com/title/tt3416742/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: