Where the Wild Things Are

Yine bir uçak yolculuğu sırasında ‘un izlemediğim bir filmine denk geldim. Tabi yönetmeni görünce kendimi de izlemekten alıkoymadım. Film Maurice Sendak‘ın kitabından uyarlanmış. Tabi nasıl bir uyarlama pek yorum yapamayacağım ama, filmde sanki biraz eksikler var. Buna rağmen Spike Jonze, büyüklerin gözünden küçüklerin dünyasını onların düşündüklerini ve psikolojilerini çok güzel anlatmış. Filmle birlikte zaman zaman bende çocukluk hayallerime uzanmadım desem yalan olur. Evet filmde bir şeylerinin eksiliğini hissettim ama bunun tam olarak adını da koyamam.

Max üzerinde çokta ilgi olmayan bir çocuktur. Aslında o kendisi ile ilgilenilmesini ister. Bir gün annesinin arkadaşı evdeyken Max zıvanadan çıkar ortalığı havaya kaldırır. Annesinin ona kızınca da evden kaçar. Bu kaçış bir sandala bininceye kadar devam eder. Max sandala biner ve denize açılır. Ancak tam bu sırada bir fırtına kopar. Max boğulmakla yüz yüze kalır.

Ancak Max sabah gözlerini bir sahil kenarında açar. Ölmemiştir. Etrafta dolanmaya başlar. O esnada ormanda yaşayan dev yaratıkları görür. Onlarla arkadaş olmaya çalışır. Tabi bunu yaparken de başta yalan söyler. Bir yerde tüm işler istediği gibi giderken aslında olması gerekenin bu olmadığını, her insanın ayrı bir sorumluğu olduğunu keşfeder.

Filmin mekanları, görüntü yönetimi, bilhassa açılış sahnesi oldukça güzel. Müzikleri de ayrı bir güzel zaten Spike Jonze bu konuda oldukça hassas. Ancak benim tam olarak çıkaramadığım bir eksiklikte var filmde. İyi güzel her şey oluyor ama bir şeyler tam bağlanamıyor gibi. Bu kitaptan mı kaynaklı bilemiyorum belki de buna küçük oyuncunun antipatikliği mi neden bilemiyorum. Karakter öyle olması gerekiyorsa evet bu iyi başarılmış.

Ben filim beğendim. İzlerken başka diyarlara götürmeyi başarılıyor. Bir çocuk filmi olarak düşünmeyin ki Türkiye’de rahatlıkla böyle pazarlanabilir. İzleyin derim.

Yönetmen: Spike Jonze

Senaryo: Spike JonzeDave EggersMaurice Sendak (roman)

Oyuncular:

Max Records
Max
Pepita Emmerichs
Claire
Max Pfeifer
Claire’nin arkadaşı
Madeleine Greaves Claire’nin arkadaşı
Joshua Jay Claire’nin arkadaşı

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0386117/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: