World War Z

İzlediğim en iyi zombi filmi olmamakla beraber son dönemde çekilen zombie filmleri arasından sıyrılan bir film World War Z. Film Max Brooks‘un aynı isimli romanından uyarlanmış. Kitabı okumadığım için uyarlamanın durumu hakkında fazla yorum yapamayacağım. Ancak gördüğüm kadarıyla fazla eksikleri olan bir film.

Öncelikle filmi diğer zombi filmlerinden sıyıran en büyük özellik korkutma amacı güderek yapılmış bir film olmaması. Bunun üstüne filmin aksiyonu bol tutulmuş. Filmi götüren kısımda bu. Biraz da siyasi fikirler eklenerek filmin içi doldurulmaya çalışılmış. Ancak genel anlamada bir hastalıktan türeyen zombilik ilk kez karşılaştığımız bir şey değil.

Romanı okuyanların görüşüne baktığımızda aslında filmin başarılı bir uyarlama olmadığını kitapta olayların gelişmesi ile birlikte, siyasi, psikolojik, tarihi, iktisadi, sosyolojik konulara kafa yorulmuş olduğunu görüyoruz. Bu durum az olsun filme de yansımış ancak bu konuda filme gülmeden geçmiyorsunuz.

Gerry Lane ailesi ile birlikte vakit geçiren eski Birleşmiş Milletler çalışanı bir askerdir. Bir gün ailesi ile birlikte yola koyulduğunda trafiğin sıkıştığını görür. Ancak helikopterler üzerinden geçmekte ve insanlar kaçışmaktadır. Bu sırada bir kamyon bütün araçları biçerek üstlerine doğru gelir. Gerry ailesi ile birlikte kaçar. Bu sırada fark eder ki insanlar bir çeşit değişime uğramıştır ve diğer insanları ısırmaktadırlar. Ve ısırdığı insanlar da 10 saniye içinde dönüşmektedir.

Kaçışları esnasında eski müdürü onu arar ve yardıma ihtiyaçları olduğunu söyler. Gerry başta teklifi kabul etmek istemez ama ailesinin de korunması teklifini duyunca işi kabul eder. Bir sabah helikopterle alınarak büyük bir savaş gemisine getirirler.

Gerry yanına bir bilim adamını da alarak hastalığın ilk çıktığı yere gitmesini ve burada araştırma yapmasını söylerler. Gerry ekibi toplar ve Güney Kore’ye yola çıkar. Burada umutlarını bağladıkları bilim adamı ölür ve Gerry izleri takip etmeye devam eder. Buradaki askerlerden biri bütün olayın İsrail’in başının altından çıktığını aksi taktirde ülkenin etrafını duvarla çevirmeyeceklerini söyler. Tabi bir Holywood filminde bu sözcükleri duymak izleyenin bünyesinde “n’oluyoruz lan” etkisi yaratır.

Bunun üzerine Gerry Kudüs’e gider. Burada yetkililerle konuşur. Aslıda İsrail’in iyi niyetinden bunu yaptığını görüyoruz. Bir de yardıma ihtiyacı olan Fİlistin halkını korumak amaçlı bağırlarına basıp, onları kurtarmak uğruna onlar yüzünden zombi istilasına uğradıklarında asıl mesaj verilmiş oluyor. İsrail melektir baş belası Filistinlileri bile kurtarmaya çalışmıştır.

Bunun üzerine Gerry ip uçlarını takip ederek Avrupa’da bir sağlık merkezine giderler. Burada hastalık üzerine çalışmalar yapıldığını öğrenir. Tabi bu sırada Gerry zombileri çok iyi analiz eder ve bazı insanlara dokunmadıklarını görür. Bununu tesiste sağ kalan iki üç doktor işe paylaşır ve test için aşıların saklandığı yere gider. Tabi tüm bunlar bir aksiyon eşliğinde olur. Gerry sayesinde zombilere karşı görünmezlik formülü de bulunmuş olur.

Filmin aksiyonu hat safhada ama mantıksız bir çok sahnede mevcut. Şimdi zombi filminde ne mantık arıyorsun diyen çıkabilir. Benim mantık arama kısmım zaten zombiler ile alakalı değil. Uçan uçağın içinde el bombası fırlatmak neyin nesidir anlamadım. Yani öyle bir patlamadan sonra bir de uçak nasıl olur da zorunlu inişle rahat rahat iniş yapar. Bunun gibi bir çok sahne var. Hatta sahnelerde devamsızlıkta mevcut. Uydu telefonunun şarjı uçakta bitiyor telefon kapanıyor ama sağlık merkezine geldiklerinde şarj hala yerinde. Sanıyorum uydu telefonları evrensel şarj aleti kullanıyor ya da her yerde uydu telefonu şarjı mevcut. Birde Gerry’nin karısının ergen tavırları hayli ilginçti. Adam zor göreve gitmiş sessizlik esas, sen telefonla adamı arıyorsun ki adam sana ben seni ararım demiş.

Velhasıl kelam sinek küçük mide bulandırır cinsten onlarca ayrıntı var filmde. Buna rağmen aksiyonu bol, izlenmesi keyifli bir film. Kurgusu güzel, görsellik ve çekimler başarılı. Bir kaç sahne akılda kalacak cinsten. Mesela zombilerin İsrail’in duvarına tırmanma sahneleri gayet yaratıcı olmuş. Ancak aynı zombilerin yaklaşım yirmi metre gibi bir mesafeden düştükten sonra bir şey olamış gibi koşa koşa devam etmeleri biraz saçma. Kemik sonuçta o mesafeden kırılmaları lazım.

Oyunculuklar başarılıydı. Karakterlerin hakkını vermişler ve sırıtan bir karakter de görmedim ben. Özet olarak, daha iyi bir film çıkabilirmiş ortaya. Başarılı bir uyarlama olduğunu düşünmüyorum ama izlenebilir bir film World War Z. Fazla eksikleri var. Klasik zombi filmlerinden farklı bir havası var.

Yönetmen: 

Senarist: Matthew Michael CarnahanDrew GoddardDamon LindelofJ. Michael StraczynskiMax Brooks (kitap)

Oyuncular:

Gerry Lane
Karin Lane
Segen
Captain Speke
Jurgen Warmbrunn
Parajumper

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0816711/

http://www.worldwarzmovie.com/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: