Xin shao lin si / Shaolin

Filmi Türkçe dublajlı izleme gafletinde bulundum. Tabi durum böyle olunca Türkçe dublaja birde Türkçe alt yazı ekledim ve sonra dikkat ettim ki tüm Türkçe dublajlı filmlerde böyle bir sorun var. Eğer filmin dilinden farklı bir bir dil konuşuluyorsa bizim arkadaşlarımız bunu çevirmiyorlar. Gerçi bu film komple Çince ancak arkadaşlar farklı kendi içinde ayrılan Çinceyi bile ayırt ederek çevirmişler. Tamam çevirmeye bilirsin bari alt yazı koy. Adamlar mühim bir konu hakkında konuşurken sen ekrana aptal aptal bakmak zorunda kalıyorsun. Tabi birde anlamları dahi değiştirilen cümleler… Bunlara ne demeli? Tam anlamıyla felaket…

Neyse dönelim filmimize. Film senaryo açısından çok şey vermiyor bize. Bilindik bir hikaye bilindik bir anlatım. Dövüş sahnelerinde ve bunları yansıtan kamera hareketlerinde yeni teknikler kullanılmamış. ani bildiğimiz düz bir film. Uzun hikayesine rağmen kurgu çok fazla dağılmamış. Ana karakterin hikayesi de izlenmek için pek cazip duruma getirilmemiş. Film insanı yer yer sıkabiliyor.

Acımasız General Hou Jie topraklarını büyütmek için çok fazla zulüm uygulamaktadır. Bir kaçak Shaolin tapınağına saklandığında ise onu almak için tapınağı alaşağı eder. Kardeşinin de gazı ile müttefiki ve yakın arkadaşını topraklarını büyütmek amacı ile öldürmeye karar verir. Planını tam işletirken beklenmedik bir şey olur. Kardeşi ona ihanet eder.

Hem arkadaşını öldürür hemde kendisini öldürmeye çalışır. General Hou Jie kızını alarak kaçar. Karısı da büyük zorluklara rağmen kaçmıştır. Ancak tüm askerler tarafından aranmaktadır. General Hou Jie bir kaç gün saklanır ve kurtuluşu aşağıladığı tapınağa sığınmak zorunda kalır. Tapınak ona kapılarını açar. Kızı ölmüştür. General Hou Jie eski kimliğinden soyutlanır ve tapınakta bambaşka biri olur.

Hayatını bir keşiş olarak sürdürmeye devam eder. Başta yadırgansada sonra tapınaktakiler onu kabullenirler. Ancak Hou Jie aranmaktadır. Onun tapınakta saklandığını öğrenen kardeşi, tapınağa onu teslim etmeleri için baskı yapar. Ancak tapınak Hou Jie’i teslim etmez. Kardeşi ise büyük bir orduyla tapınağa baskın düzenler. Keşişler ise onlarla savaşmaya başlar.

Hikaye bundan ibaret. Dövüş ve aksiyon sahnelerinin olduğu ancak tatmin etmeyen bir film Xin shao lin si . İki saatten fazla boş vaktiniz varsa izleyebilirsiniz.

Yönetmen: Benny Chan

Senarist:

Alan Yuen
Chi Kwong Cheung
Quiyu Wang
Kam Cheong Chan
Cheung Tan

Oyuncular:

Andy Lau General Hou Jie
Nicholas Tse Cao Man
Bingbing Fan Hou Jie’nin karısı
Jackie Chan aşçı
Bing Bai
Yu Xing Jing Kong

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1533749/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?